Rozmnażanie i sadzenie

Rozmnażanie i sadzenie

Rośliny zielne dzielimy na grupy roślin jednorocznych (np. begonia, cinia, celozja), dwuletnich (np. stokrotka pospolita, bratek ogrodowy) oraz wieloletnie byliny (begonia bulwiasta, paciorecznik ogrodowy). Najkrócej żyją rośliny jednoroczne, które w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego kiełkują, kwitną i obumierają. Są łatwe w uprawie i tworzą piękne kwietniki sezonowe, stanowią też idealne kolorowe wypełnienie dla krzewów i roślin wieloletnich. Wśród roślin jednorocznych wyróżniamy zimotrwałe - znoszą one niskie temperatury i najłatwiej wyhodować je z  nasion, siejąc bezpośrednio do gleby. Rośliny niezimotrwałe nie urosną w zbyt niskiej temperaturze, więc należy wysiewać je do pojemników na początku roku a następnie, kiedy są już dobrze rozwinięte, przepikować do gruntu. Najprostszym sposobem jest jednak zakup gotowych sadzonek.  

Rośliny dwuletnie w pierwszym roku tworzą liście, w drugim roku kwitną a następnie obumierają. Wysiewamy je na przełomie końca wiosny i początku lata. W momencie gdy rośliny wzejdą i zawiążą parę listków należy je przepikować a następnie we wrześniu przesadzić na zapasowe zagony i wiosną ponownie przesadzić na docelowe miejsce.

Spośród roślin zielnych najdłużej żyją byliny. Zimują w gruncie i nie posiadają zdrewniałych pędów. Ich części nadziemne obumierają po każdym sezonie wegetacyjnym, następnie zimują w  postaci trwałych organów  przetrwalnikowych (kłącza, cebule, bulwy) a  w nowym roku wytwarzają nowy pęd. Niektóre z nich są zimozielone, utrzymując liście również zimą (np. kosaciec).

Byliny rozmnaża się przez podział, sadzonkowanie lub wysiew nasion. Podział jest najprostszym sposobem rozmnażania, stosowanym u roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym. Należy wykopać karpę ziemi z korzeniami. Wybierając tylko młode i zdrowe pędy z dobrze wykształconym systemem korzeni wiązkowych należy podzielić je za pomocą ostrego noża na odcinki długości 5-6 cm. Następnie podzielone kłącza zasadzić na tej samej głębokości, na której rosła roślina macierzysta i obficie podlać.

Kolejnym rodzajem rozmnażania jest sadzonkowanie wierzchołkowe, stosowane u bylin z korzeniem palowym. Wykonujemy je na przełomie lata i jesieni. Sadzonki otrzymujemy ze zdrowych wierzchołków pędów, długości ok. 7 cm (bez pąków kwiatowych). Ostrym narzędziem przycinamy sadzonkę tuż pod dolnym liściem. W celu ukorzenienia się sadzonki umieszczamy ją w mieszance równych części torfu i piasku lub używamy ukorzeniacza (zgodnie z zaleceniami producenta).

Niektóre byliny można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe. Otrzymujemy je  poprzez odcięcie korzeni bocznych (dzielmy je w okresie spoczynku rośliny). Gotowe sadzonki kładziemy na powierzchni gleby i lekko przysypujemy ziemią, przechowując je potem w jasnym i chłodnym miejscu. Wiosną, po ukorzenieniu się sadzonek i po wykształceniu 2-3 listków, wysadzamy je do miejsca docelowego.

Ostatnią metodą jest wysiew nasion. Terminy i stanowiska wymaganych roślin znajdziemy na opakowaniach kupionych nasion. Wysiewamy je rzutowo, rozprowadzamy po całej powierzchni i przykrywamy półcentymetrową warstwą ziemi kompostowej. Najmniejszych nasion nie trzeba przykrywać ziemią.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.