Kiedy i czym nawozić dynię, aby osiągnąć obfity plony?

kiedy i czym nawozić dynię

Dynia, pochodząca z Ameryki Środkowej, początkowo w naszym kraju była traktowana jako warzywo egzotyczne. Niektórzy twierdzą, że nadal jest najbardziej niedocenianym warzywem w Polsce. Jej popularność wzięła się nie tylko ze względu na Halloween, ale również z uwagi na jej właściwości zdrowotne oraz pyszne potrawy, które można z niej przygotować. Obecnie dynia jest z powodzeniem uprawiana w przydomowych ogródkach.

Uprawa dyni - jakie warunki należy jej zapewnić?

Dynia, choć potrzebuje dużo miejsca do wzrostu, nie jest skomplikowana w uprawie. To roślina światło- i ciepłolubna, wymaga więc stanowiska słonecznego, lecz osłoniętego od wiatru. Roślinę koniecznie należy chronić przed przymrozkami, dlatego często okrywa się ją agrowłókniną, jeśli na horyzoncie mają pojawić się niewielkie przymrozki. Dyni nie sprzyja sadzenie w miejscu, gdzie w ubiegłym sezonie uprawiane były inne rośliny dyniowate. Odczyn gleby także musi być dostosowany do potrzeb rośliny, a w przypadku dyni gleba powinna mieć pH o wartości 6,5-7,0. Należy jej również zapewnić przepuszczalną glebę, bogatą w składniki pokarmowe, m.in. azot, potas i fosfor. W tym celu konieczne jest nawożenie dyni.

Czym nawozić dynię, aby plony były obfite?

Uprawę dyni warto rozpocząć w miejscu, które było wcześniej nawożone obornikiem. Do nawożenia dyni idealnie sprawdzają się również inne nawozy organiczne, takie jak kompost czy gnojówka z pokrzywy. Dynia dobrze reaguje też na nawożenie preparatami wieloskładnikowymi. Roślinie należy zagwarantować dostęp do podstawowych składników odżywczych, czyli azotu, fosforu i potasu, które są niezbędne do jej prawidłowego wzrostu i rozwoju. Warto wybrać preparat zawierający wszystkie wspomniane składniki. W tym wypadku możemy wykorzystać Florovit nawóz do ogórków i innych roślin dyniowatych, który ułatwi dostarczenie roślinie potrzebnych substancji.

Jak nawozić dynię?

Nawożenie dyniDynie powinny być nawożone regularnie, przez cały okres ich wegetacji. Można w tym celu stosować zarówno nawozy w płynie, jak i w postaci granulowanej. Poza nawożeniem podłoża warto również zastosować dokarmianie dolistne, dzięki czemu składniki pokarmowe trafiają bezpośrednio do części nadziemnych rośliny, co jest ważne w momencie widocznych niedoborów czy pogorszenia kondycji rośliny.

Kiedy nawozić dynię?

W uprawie dyni warto pamiętać o tym, że możliwe jest dokarmianie sadzonek jeszcze przed umieszczeniem ich w gruncie. Tutaj świetnie sprawdzi się nawóz organiczny, który przygotuje roślinę do wzrostu, dostarczając jej odpowiednich składników odżywczych. Najwygodniejsze będzie dokarmianie sadzonek płynnym nawozem przy okazji podlewania, np. nawozami zawierającymi substancje humusowe. We wczesnej fazie wzrostu dyni zaleca się dokarmianie jej azotem, który wspiera rozwój liści i łodyg. W fazie kwitnienia stosuje się natomiast preparaty z większą zawartością fosforu, który wspomaga rozwój kwiatów. Obowiązkowym terminem nawożenia dyni jest moment, w którym pojawiają się zawiązki owoców, czyli najczęściej jest to początek czerwca. Po zawiązaniu owoców konieczne jest zasilenie dyni nawozem bogatym w fosfor i potas. Kiedy owoce dyni osiągną średnicę 10 cm, powinno się dostarczyć roślinie potasu, który przyspiesza zarówno rozwój, jak i dojrzewanie owoców. Roślina najwięcej składników odżywczych potrzebuje w lipcu. Dynię można nawozić do sierpnia, nie częściej niż co 7-10 dni.

Наши марки

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.