Obornik koński czy krowi - który wybrać do nawożenia ogrodu?

obornik koński czy krowi

Nawożenie roślin w ogrodzie jest konieczne, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi plonami. Obecnie półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju nawozów, ale wielu ogrodników poszukuje naturalnej alternatywy. Takim rozwiązaniem jest obornik zwierzęcy, czyli nawóz organiczny. Jaki rodzaj obornika zastosować w naszym ogrodzie?

Obornik - czym jest i jak go stosować?

Obornik to nawóz w 100% naturalny, w którego składzie znajdują się odchody zwierząt gospodarskich oraz ściółka. Oprócz tego jest źródłem azotu, potasu, fosforu oraz magnezu, które są niezbędne do wzrostu roślin. Obornik nie tylko dostarcza do gleby niezbędnych substancji, ale dodatkowo polepsza jej strukturę oraz może działać delikatnie odkwaszająco ze względu na swoje pH, co jest bardzo wartościowe przy uprawie warzyw. Jeśli nie mamy dostępu do świeżego obornika z gospodarstwa, możemy skorzystać z suszonego obornika w formie granulatu, dostępnego w sklepach ogrodniczych. Florovit pro natura obornik bydlęcy granulowany to całkowicie naturalny nawóz pochodzenia zwierzęcego, który zawiera niezbędne substancje próchnicze, odżywcze i mineralne.

Obornik świeży musi być przekompostowany i należy przekopać go na głębokość 15-20 cm, ponieważ po rozrzuceniu ulatnia z niego azot. Obornik granulowany wystarczy rozsypać, chociaż również w miarę możliwości warto wymieszać go z podłożem. Stosowanie obornika pobudza aktywność biologiczną gleby, poprawia jej strukturę oraz wpływa na zdolność gromadzenia przez nią wody. Ze względu na ciemną barwę obornika możliwe jest pochłanianie promieni słonecznych, co przekłada się na lepsze nagrzewanie gleby. Szczątki organiczne zawarte w oborniku ograniczają oddziaływanie metali ciężkich oraz pestycydów. Z kolei azot przyspiesza proces kompostowania, a słoma zwabia pożyteczne dżdżownice.

Obornik krowi (bydlęcy) i jego właściwości

Obornik krowi uchodzi za najmniej zasobny w składniki odżywcze. Jego skład może być zróżnicowany, a determinuje go okres pastwiskowania krów oraz ich przeznaczenie. Obornik pochodzący od zwierząt pastwiskowanych ma znacznie więcej azotu. Podobnie rzecz wygląda w przypadku obornika od krów mięsnych, który jest o wiele bardziej zasobny w azot i fosfor niż obornik od krów mlecznych. Odczyn pH obornika krowiego wynosi ok. 7,5, dlatego świetnie odkwasza glebę.

Czym się charakteryzuje obornik koński?

Rozkład obornika końskiego zachodzi szybciej od innych, a dodatkowo wytwarza dużo ciepła. Jego zapach jest mniej intensywny niż w przypadku obornika krowiego, ale ma nieco silniejsze działanie. Odczyn pH obornika końskiego zależy od żywienia zwierząt i może wynosić od 6,8-8,0.

Obornik koński czy krowi - który wybrać?

Rodzaj wykorzystywanego w ogrodzie obornika zwierzęcego należy dostosować do gatunku uprawianych w nim roślin. Ze względu na jego zasadowy odczyn nie powinno się stosować w uprawie roślin kwaśnolubnych. Obornik krowi wpływa na zdolność gleby do utrzymywania wilgoci, dlatego też powinno się go stosować w miejscach ze skłonnością do przesuszania. Tego typu obornik doskonale nadaje się do uprawy roślin ozdobnych oraz do nawożenia trawnika. Popularną praktyką jest również stosowanie obornika krowiego do uprawy warzyw. Z kolei obornik koński zwiększa spulchnienie gleby i ułatwia jej nagrzewanie. Jest popularnym nawozem wykorzystywanym w szklarniach. Świetnie sprawdza się zarówno w glebach przepuszczalnych, jak i zbitych. Jest polecany do nawożenia drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli, a nawet roślin domowych. Nadaje się też do uprawy marchwi, buraków, grochu czy pora. Zdarza się, że ogrodnicy wykorzystują obornik koński podczas przygotowywania rozsad roślin, ponieważ delikatnie podnosi temperaturę podłoża.

Наши марки

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.