Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej - jak robić to prawidłowo?
Gwiazda betlejemska, czyli inaczej poinsecja, jest rośliną o wyjątkowych właściwościach estetycznych. Stała się symbolem Bożego Narodzenia i gości w tym okresie w wielu polskich domach. Poinsecja to dosyć kapryśna roślina, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co ciekawe, to nie kwiat jest jej największą ozdobą jak sądzi wiele osób. Kwiaty są niepozorne, a barwne liście przykwiatowe są charakterystyczną cechą poinsecji. Dzięki zastosowaniu się do opisanych poniżej zasad, będziesz mógł zachwycać się pięknem gwiazdy betlejemskiej przez wiele tygodni.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej
Ze względu na swoje pochodzenie (Meksyk i Gwatemala) gwiazda betlejemska wymaga odpowiednich warunków uprawy. Najczęściej traktowana jest jak roślina jednoroczna, ale to błąd. Poinsecja zazwyczaj obumiera po świętach, ponieważ nie ma zapewnionych korzystnych warunków. Wystarczy, że poświęcimy jej nieco więcej uwagi, a będzie nas cieszyć okazałym wyglądem również w kolejnym roku.
Stanowisko uprawy
Poinsecja nie toleruje miejsc narażonych na przeciąg. Nie dopowiada jej również mocno nasłonecznione stanowisko. Poinsecja potrzebuje do wzrostu rozproszonego światła.
Jako roślina dnia krótkiego wymaga okresowego zaciemnienia, co pozwoli jej w przyszłości ponownie zakwitnąć i wytworzyć kolorowe przylistki. Jeśli będziemy ją uprawiać w suchym pomieszczeniu o zbyt wysokiej temperaturze, np. w pobliżu kaloryfera, gwiazda betlejemska zacznie tracić liście. Optymalną temperaturą do jej uprawy jest 16-22℃. Poinsecja jest ponadto wrażliwa na wychłodzenie, dlatego należy jej zapewnić odpowiednie warunki transportu. Powinniśmy również unikać zakupu gwiazd betlejemskich na stoiskach ulicznych, gdzie są narażone na długotrwały chłód.
Podlewanie poinsecji
W pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej podlewanie jest niezwykle istotne. To roślina wrażliwa na nadmiar wody. Jej przelanie prowadzi do opadania liści, a w konsekwencji do gnicia korzeni. Gwiazdę betlejemską podlewamy dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce przeschnie (najczęściej co 2-3 dni). Poinsecji należy również zapewnić odpowiedni drenaż, dlatego doniczka, w której się znajduje, powinna posiadać duże otwory. Dzięki temu możemy znacznie zmniejszyć ryzyko przelania rośliny, a nadmiar wody będzie kumulował się w podstawce.
Podłoże i nawożenie poinsecji
Gwiazda betlejemska powinna mieć zapewnioną żyzną, próchniczą ziemię o odczynie 5-6,5. Może zostać wzbogacona gruboziarnistym piaskiem i granulkami keramzytu. Roślinę należy odżywiać nawozem dedykowanym dla poinsecji lub preparatem z przeznaczeniem do roślin kwitnących. Sprawdzi się tutaj idealnie Florovit nawóz jesienno-zimowy do roślin domowych, który idealnie odpowiada na potrzeby pokarmowe roślin doniczkowych uprawianych w okresie jesienno-zimowym. Systematyczne nawożenie tym preparatem zagwarantuje prawidłowe przezimowanie roślin i uchroni przed konsekwencjami niedoboru światła słonecznego oraz działania suchego powietrza. Do nawożenia gwiazdy betlejemskiej możemy również zastosować Florovit nawóz do roślin zielonych. To uniwersalny preparat z przeznaczeniem do wszystkich rodzajów roślin zielonych o ozdobnych liściach, który zadba o ich prawidłowy wzrost.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej po okresie świątecznym
Po świętach Bożego Narodzenia gwiazdę betlejemską możemy nadal uprawiać, nawet przez wiele lat. Konieczne jest tutaj zacienianie rośliny aż do momentu opadnięcia liści. Przez dwa miesiące roślinę należy przechowywać po 14 godzin dziennie w ciemnym pomieszczeniu. Konieczne jest również ograniczenie podlewania i zaprzestanie nawożenia. Kiedy ponownie wypuści liście (zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja), warto ją przenieść do jasnego wnętrza oraz przesadzić do większej doniczki. Latem poinsecję przycinamy, co spowoduje zagęszczenie się pędów. Aby gwiazda betlejemska ponownie się wybarwiła, trzeba ją od października okrywać przez 14 godzin dziennie.