Jak dbać o palmę w domu?

jak dbać o palmę w domu

Palmy są roślinami, które naturalnie można spotkać w strefie międzyzwrotnikowej na wszystkich kontynentach. Wyróżniają je efektowne, intensywnie zielone liście. Palmy są wysoce wrażliwe na niskie temperatury, dlatego też ich uprawa poza strefą międzyzwrotnikową jest możliwa wyłącznie w donicach. Palmy uprawiane w doniczkach stały się elementem dekoracyjnym wnętrz, a latem mogą zdobić też tarasy. Zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju sprawi, że będą cieszyć oko przez długi czas.

Jak dbać o palmę?

Z uwagi na swoje pochodzenie palma uprawiana w donicy jest rośliną wymagającą. Potrzeby determinuje głównie jej gatunek. Niektóre wymagają obfitego podlewania i zraszania, a inne tolerują okresowe przesuszenie. Jedną z popularnych palm doniczkowych jest areka, która potrzebuje do wzrostu jasnego stanowiska i dużej wilgotności powietrza. Z kolei chamedora (palma koralowa) nie toleruje silnego nasłonecznienia oraz wysokich temperatur. W prawidłowej uprawie palmy doniczkowej konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad, które przedstawiono poniżej.

Jak dbać o palmę w doniczce - podłoże do uprawy

Bez względu na to, kiedy kupujemy palmę, koniecznością jest jej przesadzenie w świeże podłoże. Już na starcie warto zapewnić roślinie większą doniczkę z odpowiednimi otworami. Świetnie sprawdzają się w tym wypadku wysokie donice, które zagwarantują roślinie niezbędną przestrzeń do rozwoju bryły korzeniowej. Przed przesadzeniem palmy warto zaopatrzyć się w odpowiednią ziemię. Tutaj sprawdzi się podłoże dedykowane dla tego gatunku roślin – lekkie, przepuszczalne i żyzne, o dużej zawartości próchnicy.

Jak dbać o palmę w domu - stanowisko uprawy

Odpowiednie dla palmy stanowisko jest uzależnione od gatunku rośliny. Zazwyczaj palmy preferują jasne lub bardzo jasne stanowiska z bezpośrednią ekspozycją na słońce w trakcie dnia. Wyjątkiem jest tutaj odmiana chamedora, dla której idealne będzie stanowisko lekko zacienione. Warto pamiętać, że jeśli nie zapewnimy palmie doniczkowej odpowiedniego nasłonecznienia, konsekwencją może być zahamowanie wzrostu. Na stanowisku uprawy powinna panować wysoka wilgotność powietrza, co najmniej 50%. Idealna temperatura dla większości palm tropikalnych uprawianych w domu to 20-22℃.

Jak dbać o palmy domowe - podlewanie

Podlewanie palm uprawianych w donicach właściwie nie podlega żadnemu harmonogramowi. Nawadnianie warunkuje gatunek uprawianej rośliny, jej rozmiar, wielkość donicy oraz temperatura otoczenia. Warto więc w tym wypadku obserwować roślinę, sprawdzać wilgotność podłoża i podlewać ją wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Palmy uwielbiają zraszanie liści. W okresie letnim dobrym rozwiązaniem jest wystawianie palmy na zewnątrz w trakcie lekkiego deszczu.

Jaki nawóz do palmy?

Palmy nie mają wysokiego zapotrzebowania na składniki odżywcze, jednak do ich prawidłowego wzrostu niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej dawki substancji pokarmowych. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do dokarmiania tych roślin, które zawierają optymalną mieszankę makro- i mikroelementów. Jednym z nich jest Florovit nawóz do palm, juk i dracen, który stosujemy raz w tygodniu w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) i raz w miesiącu zimą. To preparat przeznaczony do roślin zielonych ozdobnych z liści, który zapewnia im prawidłowy wzrost oraz piękny wygląd.

Jak dbać o palmę doniczkową w okresie zimowym?

Palmy uprawiane w doniczkach wymagają szczególnej uwagi zimą, kiedy mamy do czynienia z mniejszym nasłonecznieniem i niższą wilgotnością powietrza. Wówczas warto zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o jej podlewanie oraz nawożenie. W okresie zimowym największym zagrożeniem dla palm doniczkowych jest ich przelanie. W tym czasie roślinom warto również nieco obniżyć temperaturę otoczenia do 10-15℃ i ograniczyć nawożenie.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.