Jak dbać o paprotkę? Podlewanie i pielęgnacja paproci w domu

jak dbać o paprotkę

Paprotka to popularna od wielu lat roślina ozdobna, która zdobi mieszkania i pomieszczenia biurowe. Jest ceniona nie tylko za swoją estetykę, ale również za cenne właściwości. Paprocie, aby mogły zachować swoje piękno, wymagają właściwej pielęgnacji. Jak dbać o paprotkę w domu?

Skąd pochodzi paproć?

Większość gatunków paproci, a jest ich ponad 10 tysięcy, naturalnie rośnie w strefie podzwrotnikowej oraz na obszarach górskich. Należą do najstarszych roślin obecnych na Ziemi. Paprocie, uprawiane w warunkach domowych, najczęściej pochodzą z lasów tropikalnych. Rośliny te bardzo dobrze odnajdują się również w ogrodach. Co więcej, niektóre gatunki nadają się wyłącznie do uprawy na zewnątrz, ponieważ warunki domowe nie są dla nich odpowiednie. W mieszkaniach uprawia się tylko kilka odmian paproci, które różnią się między sobą wysokością, wyglądem liści oraz warunkami uprawy.

Dlaczego warto mieć paprotkę w domu?

Uprawa paproci w domu nie jest zbyt skomplikowana. Roślina, oprócz swoich walorów dekoracyjnych, pochłania zanieczyszczenia i neutralizuje formaldehyd. Dodatkowo zwiększa wilgotność powietrza i potrafi je jonizować, co umożliwia zachowanie równowagi przy obecności sprzętów elektronicznych w pomieszczeniach.

Jak dbać o paprotkę?

Odpowiednia pielęgnacja paproci w domu jest gwarancją jej długiego życia. Kompleksowe dbanie o roślinę obejmuje także jej sezonowe przesadzanie. Podczas uprawy paproci w warunkach domowych warto mieć na uwadze warunki środowiska, z którego pochodzą. Rośliny te doskonale rosną przy rozproszonym świetle. W naturalnym środowisku paprocie rosną w otoczeniu drzew i innych roślin, dzięki czemu są chronione przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Mocno nasłonecznione stanowisko może przyczynić się do poparzenia liści. Optymalna temperatura dla uprawy paproci wynosi 20-25℃ latem oraz 18-20℃ zimą. Ważne, aby nie narażać rośliny na przeciąg oraz nie stawiać jej w pobliżu źródeł ciepła (np. kaloryferów). Paproć preferuje żyzną, przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym odczynie. Można do jej uprawy użyć mieszanki ziemi z torfem, piaskiem oraz próchnicą lub po prostu wybrać specjalne podłoże dedykowane dla paproci. Odpowiednio dobrane podłoże utrzymuje właściwą wilgotność roślin oraz zapobiega przesuszeniu.

Jak podlewać paproć?

Częstotliwość podlewania paproci determinuje nie tylko pora roku, ale również gatunek uprawianej rośliny. Latem rośliny powinny być podlewane co najmniej 2-3 razy w tygodniu. w okresie jesienno-zimowym wystarczające będzie podlewanie raz w tygodniu. W pielęgnacji paproci w domu istotne jest również zraszanie rośliny. Paprocie rosną w klimacie tropikalnym, więc wysoka wilgotność jest wskazana. Warto również pamiętać o tym, aby przed każdym podlaniem sprawdzić wilgotność gleby. Przelanie paprotki jest również szkodliwe.

Czym podlewać paproć?

Paproć należy podlewać odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Woda powinna być rozprowadzona po całej powierzchni ziemi. Nawadnianie może odbywać się wprost do doniczki, ale lepszym rozwiązaniem jest wstawienie pojemnika z ziemią do naczynia z wodą.

Nawożenie paprotki

W pielęgnacji paproci istotne jest również nawożenie rośliny. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są nawozy mineralne. W sklepach ogrodniczych dostępne są skoncentrowane nawozy do paproci z przeznaczeniem do wszystkich odmian paproci. Nawożenie paproci jest niezbędne w okresie intensywnego wzrostu rośliny, czyli wiosną i latem. Dokarmiać można ją wówczas raz w tygodniu. Od lipca do października, kiedy paproć przygotowuje się do przejścia  w stan spoczynku, należy stosować ograniczone nawożenie - raz na 2-3 tygodnie.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.