Jak nawozić i pielęgnować zamiokulkasy?

nawożenie i pielęgnacja zamiokulasów

Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina pokojowa. Cechuje się niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, a jednocześnie wyróżnia ją odporność na niekorzystne warunki uprawy. Jest chętnie uprawiana w domach i miejscach publicznych, ponieważ doskonale radzi sobie w pomieszczeniach o niewielkim nasłonecznieniu, gdzie inne rośliny zamierają. Jak powinna przebiegać pielęgnacja i nawożenie zamiokulkasów, aby zapewnić im odpowiedni wzrost?

Jak pielęgnować zamiokulkas - podłoże idealne pod jego uprawę

Uprawa zamiokulkasa nie jest skomplikowana. Jeśli chcemy, aby stał się on prawdziwą ozdobą naszego mieszkania, należy zapewnić mu odpowiednie podłoże do posadzenia. Zamiokulkasy preferują podłoża przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. W tym celu przed posadzeniem rośliny powinno się przygotować mieszaninę substratu torfowego lub torfu z piaskiem lub drobnym żwirem, ponieważ takie warunki zapewnią jej prawidłowy rozwój. W tym wypadku można również zastosować uniwersalne podłoże zawierające nawóz startowy. Zbyt ciężka ziemia, zatrzymująca wilgoć przyczynia się do osłabienia wzrostu rośliny oraz jej gnicia.

Jak dbać o zamiokulkasa - stanowisko i temperatura

Jeśli chodzi o stanowisko, to zamiokulkas wymaga miejsca półcienistego, ale toleruje nawet całkowite zacienienie. Kiedy roślina boryka się z niedoborem światła, liście wyciągają się i zmieniają barwę na jasnozieloną. Zbyt duże nasłonecznienie skutkuje z kolei brązowieniem liści. Roślina obraca pędy w kierunku źródła światła, dlatego też konieczne jest systematyczne obracanie doniczki. Zamiokulkas jest gatunkiem ciepłolubnym. Latem preferuje temperaturę ok. 25℃, a zimą - 18-20℃. W okresie jesienno-zimowym uprawa zamiokulkasa w niższych niż podane temperaturach prowadzi do zrzucania liści. W temperaturze 5℃ roślina obumiera. Warto również pamiętać o tym, że zamiokulkasy nie znoszą przeciągów.

Odpowiednie nawadnianie - czym podlewać zamiokulkasa?

Ze względu na fakt, że zamiokulkas należy do roślin gromadzących w swoich liściach wodę. To oznacza, że toleruje okresową suszę i tym samym nie wymaga intensywnego nawadniania. Zbyt częste podlewanie tej rośliny jest niewskazane, lepszym rozwiązaniem jest oszczędne dozowanie wody. W okresie jesienno-zimowym zamiokulkasy podlewany dopiero wtedy, kiedy ziemia ulegnie całkowitemu przesuszeniu. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj odstana woda w temperaturze pokojowej. Należy także zwrócić uwagę na to, aby w trakcie podlewania rośliny nie zmoczyć zbytnio jej liści, co skutkuje matowieniem i pokryciem liści osadem z wapnia. W przypadku tej rośliny raczej nie możliwości przesuszenia, ponieważ w skrajnych przypadkach jest w stanie wytrzymać bez podlewania nawet kilka miesięcy.

Nawożenie zamiokulkasa

Zamiokulkas nie wymaga tak intensywnego nawożenia, jak inne gatunki kwiatów doniczkowych. Dokarmianie rośliny w okresie wegetacyjnym sprowadza się do regularnego stosowania nawozu z częstotliwością co 3-4 tygodnie. Roślinę powinno się odżywiać nawozami wieloskładnikowymi, takim jak Florovit nawóz do zamiokulkasów. Preparat jest przeznaczony do nawożenia zamiokulkasów i innych sukulentów, a jego regularne stosowanie przyczynia się do bujnego wzrostu rośliny i jej intensywnego wybarwienia. W okresie zimowym wystarczające będzie nawożenie zamiokulkasa raz na 8 tygodni lub z zastosowaniem połowy dawki preparatu. Stosowanie nawozów ograniczamy nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale także tuż po posadzeniu rośliny. Warto podkreślić fakt, że zamiokulkasy nie tolerują przenawożenia. Zbyt intensywne dokarmianie i podlewanie rośliny mogą prowadzić do żółknięcia liści i gnicia. Nadmierna wilgoć skutkuje również rozwojem chorób grzybowych i bakteryjnych, co w konsekwencji kończy się obumarciem rośliny.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.