Jak nawozić maliny na wiosnę?

nawożenie malin na wiosnę

Maliny to coraz chętniej uprawiane w naszych ogrodach krzewy. Ich owoce są cenione głównie ze względu na właściwości prozdrowotne - są bogatym źródłem witamin i minerałów. Maliny nie należą do roślin trudnych w uprawie. Wymagają jednak regularnego nawożenia, aby odwdzięczyły się obfitymi plonami.

Wiosenne nawożenie malin - dlaczego jest tak istotne?

Do prawidłowego rozwoju krzew maliny potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, w przeciwnym razie z roku na roku ich plenność maleje, a owoce stają się mniej soczyste i pozbawione smaku. Odpowiednie nawożenie malin poprawia żyzność oraz strukturę gleby. Wpływa również na bujne kwitnienie i obfite owocowanie. Prawidłowe nawożenie malin ma również wpływ na gospodarkę wodną roślin, dzięki czemu są bardziej odporne na suszę. Pierwszą dawkę nawozu rośliny powinny otrzymać już na początku okresu wegetacyjnego, czyli wczesną wiosną. Nawóz zapewni im lepszy rozwój pędów.

Czym nawozić maliny na wiosnę?

Nawożenie malin na wiosnę uzależnione jest od rodzaju gleby, w której rosną. Należy pamiętać, że optymalne dla nich pH wynosi około 6,5, a od odczynu gleby zależy prawidłowe pobieranie składników pokarmowych. Ważne jest także regularne nawadnianie. Preparaty dokarmiające maliny powinny być dobrane zgodnie z porą roku. Odmiany malin dzielimy na dwie grupy – letnie i jesienne. 

Maliny jesienne, owocujące na pędach jednorocznych potrzebują większej ilości azotu do wytworzenia pędów, z tego względu nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną od zastosowania granulowanego obornika, w miarę możliwości mieszając go z wierzchnią warstwą podłoża, aby nie uszkodzić korzeni. W uprawie malin dobrze sprawdzają się kompleksowe nawozy mineralne, szczególnie te dedykowane dla roślin jagodowych, o składzie zbilansowanym odpowiednio dla ich wymagań. Są wsparciem w utrzymaniu optymalnego odżywienia roślin i odczynu gleby. 

W przypadku odmian letnich malin, które owocują na pędach dwuletnich, warto jesienią zastosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu i potasu, które wpływają na zwiększenie odporności na przemarzanie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia pędów przez mróz. 

Jak nawozić maliny na wiosnę?

Obfite plony latem wymagają dostarczenia krzewom malinowym odpowiednich składników wiosną. Dawkowanie nawozu wiosennego najlepiej podzielić na kilka etapów. W pierwszym roku wegetacji stosujemy większe dawki nawozu azotowego. W następnych latach zalecane dawki powinny być już mniejsze. Warto mieć również na uwadze fakt, że maliny to rośliny źle reagujące na przenawożenie.

Kiedy nawozić maliny?

Pierwsza dawka nawozu powinna zostać dostarczona wczesną wiosną. Kolejne nawożenie należy wykonać w momencie, kiedy pędy mają kilkanaście centymetrów wysokości. Ostatnią porcję nawozu należy zastosować pod koniec maja.

Jak nawozić maliny na działce?

Wczesną wiosną krzewom warto dostarczyć nawóz organiczny lub mineralny z wolno uwalnianym azotem. Przez kolejne miesiące powinno się zasilać krzewy kompleksowym nawozem mineralnym lub organicznym. W późniejszym okresie dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po nawozy z większą zawartością fosforu, potasu i innych mikroelementów.

Jak nawozić maliny - czym grozi przenawożenie?

Efekty przenawożenia krzewów malin są zazwyczaj widoczne gołym okiem. Maliny źle reagują na duże dawki azotu w glebie, co skutkuje ich przemarzaniem. Rezultatem stosowania nadmiernych dawek nawozu azotowego jest również opóźnione dojrzewanie owoców. Są one wówczas słabo wybarwione i zawierają dużo wody. Wodnisty owoc niestety jest bardziej podatny na choroby i szkodniki. Uwodnienie owoców maliny może być także efektem przenawożenia potasem. Optymalna dawka tego składnika poprawia smak, aromat oraz wybarwienie owoców.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.