Jak pielęgnować storczyki, żeby pięknie kwitły?

jak pielęgnować storczyki

Storczyki to rośliny należące rodziny orchidei (łac. Orchidaceae). Coraz częściej spotykane są w polskich domach jako okazałe kwiaty doniczkowe. Różnorodność odmian sprawia, że doskonale dopasowują się do kolorystyki i stylu aranżacji różnych wnętrz. Do najpopularniejszych gatunków należą Phalaenopsis oraz Dendrobium. Storczyki wymagają szczególnej pielęgnacji. Ze względu na fakt, że naturalnie rosną w lasach tropikalnych, należy zapewnić im ciepło oraz odpowiednią wilgotność. Oto wskazówki, jak pielęgnuje się storczyki.

Jak pielęgnować storczyki?

Naturalnie storczyki najczęściej rosną przyczepione do kory drzew lub skał, dlatego też niezbędne jest zapewnienie im przepuszczalnego podłoża. W warunkach domowych konieczna jest kora lub specjalne podłoże, dedykowane dla tych roślin. Korzenie storczyków bardzo często wydostają się poza doniczkę i należy im umożliwić swobodny wzrost. Rośliny te wymagają przesadzenia w momencie, kiedy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę lub jeśli podłoże ulegnie rozkładowi. Większość odmian storczyków źle znosi bezpośrednie słońce, chociaż należy im zagwarantować jasne stanowisko. Nieodpowiednie pielęgnowanie storczyków może narazić je na choroby (najczęściej będące efektem nadmiernego podlewania), a kwiaty i liście mogą zostać zaatakowane przez szkodniki.

Jak pielęgnować storczyki w domu - podlewanie

Storczyki preferują pomieszczenia z dużą wilgotnością, co jednak nie powinno przekładać się na dużą wilgotność podłoża. Naturalnie korzenie storczyków nigdy nie stoją w wodzie. Stąd konieczność zapewnienia luźnego, przepuszczalnego podłoża dla tych roślin, dzięki czemu woda będzie swobodnie przepływała przez doniczkę i wydostawała się na zewnątrz. To, czy storczyk potrzebuje wody, łatwo rozpoznać po wyglądzie korzeni rośliny. Jeśli są suche, nabierają srebrnego koloru. Z kolei mokre korzenie zachowują zielony kolor. Po podlaniu storczyka warto nadmiar wody usunąć z podstawki lub osłonki doniczki. Do podlewania storczyków najlepiej używać letniej, odstanej wody - idealnym rozwiązaniem jest deszczówka. Storczyków nie powinno się podlewać zimną wodą z kranu. W nawadnianiu tych roślin wykorzystuje się jeszcze jedną metodę - doniczkę zanurza się w naczyniu z wodą, a następnie odstawia bez osłonki i podstawki do czasu, aż nadmiar wody wypłynie z doniczki. Korzenie powietrzne storczyków, czyli te wystające poza doniczkę, warto dodatkowo zraszać.

Jak pielęgnować storczyki, żeby kwitły - nawożenie

W czasie okresie zimowym roślin tych nie zasilamy, chyba że są w trakcie kwitnienia. Podczas wzrostu konieczne jest jednak odpowiednie nawożenie. Można tutaj wykorzystać specjalny nawóz dedykowany dla storczyków. Odpowiednią dawkę nawozu w płynie stosujemy regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta poprzez podlewanie. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w doniczce specjalnego aplikatora z gotowym roztworem odżywki. W przypadku storczyków, ze względu na specyficzne wymagania, nie sprawdzają się uniwersalne nawozy do roślin kwitnących. Dzięki systematycznemu nawożeniu zapewnimy storczykowi długie i efektowne kwitnienie.

Do pielęgnacji storczyków sprawdzi się także produkt Florovit Vital Complex do storczyków - preparat wspomagający system korzeniowy oraz wpływający na długie i obfite kwitnienie. 

Pozostałe zabiegi

W uprawie storczyków ważne jest ich przycinanie oraz podwiązywanie. Po przekwitnięciu kwiatów powinno się przyciąć pęd. Miejsce cięcia uzależnione jest od konkretnego gatunku storczyka. Najbezpieczniej przycinać pęd za trzecim węzłem lub tuż przed usychającą częścią pędu. Nie powinno się obcinać pędu na samym dole, ponieważ zawsze istnieje szansa na to, że roślina wypuści kolejne kwiaty z tej samej łodygi. Kwitnące pędy storczyków wymagają również podwiązywania. W przypadku orchidei kluczowe znaczenie ma również pielęgnacja ich liści. Powinno się je regularnie przecierać wilgotną szmatką. Raz na jakiś czas korzystne będzie również spryskanie ich specjalną mgiełką do storczyków.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.