Jak uprawiać i pielęgnować paprykę?

jak pielęgnować paprykę

Papryka, jako źródło witamin C, A i E oraz innych niezbędnych minerałów, zaliczana jest do najzdrowszych warzyw. Uprawa tej rośliny nie musi wcale być skomplikowana, chociaż papryka posiada określone wymagania. Podstawą sukcesu w uprawie papryki jest zdrowa rozsada, odpowiednie nawożenie oraz wysokiej jakości podłoże. Warto podjąć się tego zadania, którego rezultatem będą własne plony.

Jak sadzić paprykę?

Papryka powinna być uprawiana wyłącznie z rozsady, którą należy przygotować już w marcu. Nasiona powinno się wysiać do kuwet i ustawić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Kiedy siewki papryki osiągną 2-4 liści należy je przepikować do małych doniczek. Paprykę pod osłonę można wsadzić na początku maja w odległości 30-40 cm. Glebę, w której będzie uprawiania, można ściółkować słomą lub włókniną. Dzięki temu zabiegowi zachowana zostanie odpowiednia wilgotność oraz temperatura podłoża. Jeśli planujemy uprawę papryki w gruncie, to warto wybrać w tym celu ciepłe, słoneczne, a dodatkowo osłonięte od wiatru miejsce. Gleba powinna być żyzna, próchnicza oraz bogata w składniki pokarmowe. Rozstaw pomiędzy sadzonkami papryki powinien wynosić około 40x40cm. Termin sadzenia tych warzyw do gruntu to końcówka maja, po przejściu wiosennych przymrozków.

Jak pielęgnować paprykę?

Ze względu na fakt, że papryka występuje naturalnie na kontynencie amerykańskim, należy wziąć pod uwagę jej wymagania uprawowe. W pielęgnacji papryki niezbędne jest zapewnienie jej temperatury w przedziale 20-27℃, dużej wilgotności oraz odpowiedniego nawożenia. Takie warunki najłatwiej stworzyć roślinie pod osłoną, dlatego najlepsze rezultaty uprawy tej rośliny osiąga się w szklarniach i tunelach foliowych. Papryka uprawiana w gruncie także wymaga ściółkowania podłoża. Do tego celu stosuje się słomę, kompost lub ciemną włókninę. W pielęgnacji papryki zalecane jest również jej przycinanie. Jedna zasada mówi o tym, aby pozostawić najwyżej cztery pędy rośliny w celu zapewnienia owocom odpowiedniej ilości światła słonecznego. Konieczne jest również regularne przycinanie nowo wyrastających pędów.

Uprawa papryki w donicach

Uprawianie papryki w doniczkach na balkonie lub tarasie jest również możliwe. Konieczne jest dobranie odpowiedniej wielkości pojemnika oraz wypełnienie go żyzną i bogatą w składniki pokarmowe ziemią kompostową. Donica z paprykami musi zostać umieszczona w ciepłym, słonecznym i przewiewnym miejscu.

Jak często podlewać paprykę?

Papryka wymaga obfitego podlewania. Przez cały okres wzrostu roślinie należy zapewnić optymalną wilgotność podłoża, ponieważ nie toleruje suszy. W przypadku papryki rosnącej w gruncie niezbędne jest podlewanie jej co kilka dni. Tutaj najlepiej sprawdza się deszczówka. Podlewając paprykę, należy jednak unikać mocnego zraszania liści. Mokre części rośliny mogą przyspieszyć rozwój chorób grzybowych. Papryka uprawiana w donicy także wymaga systematycznego nawadniania, najlepiej codziennie. Brak regularnego nawadniania w okresie zawiązywania owoców może skutkować ich zrzucaniem.

Czym nawozić paprykę?

Uprawa papryki wymaga dostarczania jej dużej ilości składników odżywczych, aby zapewnić roślinie odpowiedni rozwój. W tym celu najczęściej stosuje się nawozy wieloskładnikowe, np. Azofoskę. Paprykę uprawianą w donicy na balkonie lub tarasie powinno się dokarmiać nawozami organicznymi (np. humusem). Można również zastosować specjalistyczny nawóz z przeznaczeniem do papryk, który będzie idealnie odpowiadał potrzebom rośliny. W uprawie papryki sprawdza się też obornik granulowany, który można z powodzeniem stosować przez cały okres wegetacyjny, w miarę możliwości mieszając granule z podłożem.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.