Jaki nawóz pod warzywa wybrać, aby zwiększyć plony?

jaki nawóz pod warzywa wybrać

Dumą każdego ogrodnika są obfite plony z uprawianych warzyw. Bez względu na to, jakie gatunki i odmiany zdecydujemy się postawić w naszym ogrodzie, musimy wziąć pod uwagę, iż warzywa wymagają nawożenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów i wdrożeniu poprawnej pielęgnacji możemy być pewni, iż uzyskamy zdrowe, dorodne okazy. Jaki nawóz w związku z tym warto wybrać? 

Dlaczego warto nawozić warzywa?

Uzyskiwanie obfitych plonów i możliwość późniejszego spożywania zdrowych warzyw jest możliwe, gdy prawidłowo dbamy o rośliny, jak i o przygotowanie gleby, w której będą rosnąć. Regularne dostarczanie składników odżywczych (makro- i mikroelementów) to podstawa, ponieważ warzywa mogą szybko wykorzystać składniki już obecne w glebie lub trafić w miejsce, gdzie będzie ich za mało. Trudno wówczas myśleć o dużych zbiorach. 

Nawożenia jednak nie przeprowadza się tylko przed sadzeniem czy w sytuacji, gdy rośliny nie radzą sobie najlepiej. Warzywa należy nawozić regularnie, w zalecanych okresach. Dzięki temu utrzymujemy stałe warunki i wyrównany wzrost. Ponadto zaletą regularnego nawożenia jest odpowiednie zaopatrzenie gleby w składniki pokarmowe na kolejny sezon. 

Preparaty nawozowe zawierają głównie cztery makroskładniki - azot, fosfor, potas oraz magnez. Każdy z nich wpływa w inny sposób na rośliny: przyspiesza wzrost, wzmacnia przed skrajnymi temperaturami i chorobami czy poprawia wybarwienie. W niektórych wypadkach możemy także spotkać wapń, którego rolą jest ograniczenie procesu zakwaszania gleby oraz wzmacnianie tkanek roślin. 

Jak dobrać nawóz?

Z uwagi na mnogość warzyw o zróżnicowanych wymaganiach, jakie możemy z powodzeniem sadzić w polskich ogrodach, producenci tworzą nawozy skierowane do konkretnych grup roślin. W przypadku produktów Florovit będą to m.in. nawozy do pomidorów i papryki czy ogórków i innych roślin dyniowatych. Innym rozwiązaniem są nawozy organiczno-mineralne, takie jak Florovit pro-natura Mikroflora 3w1. To preparat, który zawiera substancje organiczne zwiększające żyzność gleby, a także substancje mineralne konieczne do prawidłowego rozwoju roślin. Nawozy tego typu nie tylko wspierają rośliny, ale także poprawiają strukturę podłoża i można je stosować na wszystkich rodzajach gleb. Ponadto nawozy organiczno-mineralne zawierają substancje humusowe, które przyczyniają się do lepszego wzrostu i rozwoju korzeni, co pozwala roślinom skuteczniej pobierać substancje niezbędne do wzrostu. 

Osobną kategorią produktów, które stosuje się w kontekście uprawy warzyw, są oborniki i komposty. Celem stosowania tych nawozów organicznych jest przede wszystkim poprawa struktury gleby, a także dostarczenie roślinom stopniowo uwalnialnych składników pokarmowych. 

Kolejnym istotnym w uprawie warzyw środkiem jest wapno nawozowe, którego głównym zadaniem jest odkwaszanie gleby. W Polsce większość gleb jest kwaśnych, co wymaga stosowania preparatów z wapnem. Ponadto zakwaszanie gleby to naturalny proces, który jest skutkiem wnikania związków wapnia w głąb. Nawóz tego typu szybko poprawia odczyn gleby, co umożliwia roślinom lepsze pobieranie składników pokarmowych.

Stosowanie nawozów w praktyce

Ostateczny sposób nawożenia warzyw zależy od ich potrzeb. Cenne wskazówki dotyczące częstotliwości nawożenia oraz niezbędnej dawki nawozu znajdziemy na opakowaniach poszczególnych produktów. Warto jednak pamiętać, iż np. nie stosuje się nawozów granulowanych gdy rośliny są mokre, ale po równomiernym rozprowadzeniu preparatu glebę należy obficie podlać. Regularne stosowanie nawozów przyczyni się do wzrostu roślin i obfitych plonów. 

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.