Kiedy i czym nawozić bambusy?
Bambusy wyróżniają się dekoracyjnymi łodygami i liśćmi o pięknej, jasnozielonej barwie. Pomimo tego, że naturalnie rosną w ciepłym i wilgotnym klimacie, są chętnie uprawiane w ogrodach i na balkonach. Kluczowe w ich uprawie jest zapewnienie odpowiednich warunków, dzięki którym roślina będzie prawidłowo się rozwijać.
Pielęgnacja bambusów
Bambusy wymagają żyznego, przepuszczalnego podłoża, którego odczyn jest lekko kwaśny lub obojętny. Nie tolerują gleb piaszczystych i gliniastych. Ziemia nie może być zbyt mokra, ponieważ skutkuje to gniciem roślin. Bambusy są roślinami odpornymi na większość chorób oraz szkodników. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest u nich przycinanie, które świetnie znoszą. Nieprzycinane rośliny mocno się rozrastają, dlatego co roku, najlepiej na wiosnę, usuwamy bambusom uschnięte pędy.
Pielęgnacja bambusów w ogrodzie
Bambusy uprawiane w ogrodzie nadają mu egzotycznego charakteru. Stanowią jeden z elementów ogrodów japońskich. Doskonale prezentują się sadzone w grupach, ale także w towarzystwie innych gatunków roślin. Z bambusów z powodzeniem można tworzyć żywopłoty, ale sprawdzają się także na skalniakach i jako rośliny okrywowe. Rośliny te doskonale odnajdują się również w towarzystwie wody, dlatego często sadzi się je przy oczkach wodnych i przydomowych stawach. Idealnym momentem na sadzenie bambusów w ogrodzie jest wiosna, kiedy zniknie ryzyko przygruntowych przymrozków. Dzięki temu rośliny nie przemarzną, a jednocześnie zdążą rozbudować swój system korzeniowy. Idealnym miejscem uprawy jest zarówno stanowisko słoneczne, jak i półcieniste.
Bambusom należy jednak zapewnić miejsce osłonięte przed wiatrem. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie roślin na zimę, ponieważ niektóre odmiany mogą w naszym klimacie przemarzać. Wystarczy otulić je białą agrowłókniną, ale można tutaj zastosować również ściółkowanie liśćmi, słomą lub kompostem. W przypadku upraw na balkonie osłonkę, w której będzie umieszczona roślinka warto wyłożyć styropianem dla izolacji korzeni przed niskimi temperaturami, a na czas mrozów przenieść do pomieszczenia o temperaturze 3-7 stopni.
Pielęgnacja bambusa w domu
Bambusy są chętnie uprawiane także w domach, chociaż jest to trudniejsze niż uprawa w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie doniczki z bambusem na parapecie o ekspozycji wschodniej lub południowej, aby umożliwić roślinie dostęp do światła. Pielęgnacja bambusów doniczkowych sprowadza się do zapewnienia im przepuszczalnego podłoża, podlewania optymalną ilością wody i zagwarantowania odpowiedniej temperatury. W doniczce musi znajdować się warstwa drenażowa umożliwiająca odpływ nadmiaru wody. Bambusy doniczkowe preferują przepuszczalne i żyzne podłoże. Wymagają także dużej wilgotności powietrza, dlatego też kluczowe będzie ich zraszanie. Donicę z bambusem można wystawić na balkon lub taras, szczególnie w ciepłe i deszczowe dni. Idealną temperaturą do uprawy bambusów doniczkowych jest 20-22°C.
Podlewanie bambusów
Przy podlewaniu bambusów należy zachować ostrożność. Nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia rośliny. Warto bambusom zapewnić lekko wilgotną glebę. Młode okazy można podlewać nieco obficiej. Dobrym rozwiązaniem jest również częste zraszanie bambusów, szczególnie podczas upalnych dni.
Czym nawozić bambusy?
Regularne nawożenie bambusów gwarantuje ich obfity wzrost. Musimy jednak pamiętać o tym, że w pierwszym roku po posadzeniu nie powinno się ich nawozić. Idealnym momentem na nawożenie tych roślin jest wiosna i lato. Wówczas należy bambusom zapewnić odpowiednią dawkę azotu. Zastanawiając się nad tym, czym nawozić bambusy w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na Florovit nawóz do traw ozdobnych i bambusów. Preparat zapewnia roślinom zdrowy wzrost, intensywną barwę oraz gęsty pokrój. Bambusy podlewamy roztworem od kwietnia do sierpnia, nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Z kolei wczesną jesienią, czyli zazwyczaj we wrześniu, bambusom dostarczamy nawóz bogaty w potas oraz fosfor.