Kiedy sadzić i z czym łączyć aksamitki?

kiedy sadzić aksamitki

Aksamitki są popularnymi roślinami ogrodowymi i doniczkowymi, które kwitną przez cały sezon. Chętnie uprawiane w wiejskich ogrodach coraz częściej sadzone są również w otoczeniu nowoczesnego budownictwa. Ich wymagania co do uprawy są niewielkie, a pielęgnacja nieskomplikowana. Kiedy sadzić i z czym łączyć aksamitki?

Jak wyglądają aksamitki?

Aksamitki to rośliny jednoroczne, spotykane w ogrodach i na balkonach. Pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej. W zależności od odmiany rośliny jej kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, brązowe lub kremowe. Osiągają różną wysokość, najczęściej od 30 do 50 cm, ale niektóre dorastają nawet do 120 cm. Aksamitka posiada wzniesione i rozgałęzione pędy. Koszyczki kwiatowe osadzone są na szypułkach. Liście aksamitki mają barwę ciemnozieloną. Wyróżnia je poszarpany brzeg i charakterystyczny zapach, przez co aksamitki potocznie nazywane są śmierdziuszkami. Rośliny cechuje długie kwitnienie. Kwiaty pojawiają się na początku lata i mogą utrzymać się nawet do późnej jesieni.

Kiedy siać aksamitkę?

Wysiew nasion aksamitek do pojemników można rozpocząć już na przełomie marca i kwietnia. W tym celu należy przygotować uniwersalną ziemię, którą warto wzbogacić torfem i piaskiem w równych proporcjach. Optymalna dla aksamitek temperatura kiełkowania to 15℃, siewki pojawiają się już po 5 dniach. Kiedy wytworzą 2-3 liści właściwe można przepikować je do oddzielnych doniczek. Przed wsadzeniem aksamitek do ziemi niezbędne jest ich zahartowanie. Nasiona aksamitek można wysiewać również bezpośrednio do gruntu, ale najwcześniej w drugiej połowie maja, kiedy nie będzie już ryzyka wiosennych przymrozków.

Jak sadzić aksamitkę?

Aksamitki można sadzić do gruntu lub skrzynek balkonowych najwcześniej po 15 maja, ponieważ nie są odporne na mróz. Rośliny sadzimy w odstępach 20-25 cm. Przy sadzeniu aksamitek do donic warto zapewnić im warstwę drenażową z keramzytu lub żwiru, która ochroni roślinę przed ewentualnymi skutkami przelania, np. gniciem. Po posadzeniu aksamitki należy obficie podlać.

Jak uprawiać aksamitki?

Aksamitki są roślinami łatwymi w uprawie, ponieważ wykazują odporność na suszę i niskie temperatury (z wyjątkiem mrozu). Najlepszym stanowiskiem uprawy dla aksamitki jest miejsce słoneczne, ale roślina poradzi sobie również na półcienistych stanowiskach. Co ciekawe, aksamitki dosyć dobrze znoszą częste przesadzanie. Idealną ekspozycją dla tych roślin jest kierunek południowy i zachodni. Najlepiej wzrastają na glebach żyznych i przepuszczalnych. Roślinom należy zapewnić umiarkowane podlewanie. W okresie kwitnienia warto dostarczyć aksamitkom odpowiednie składniki odżywcze za pomocą nawozu do roślin kwitnących. W pielęgnacji tych kwiatów nie powinno się zapominać o regularnym odchwaszczaniu.

Przy uprawie i pielęgnacji aksamitek szczególnie polecamy produkt Florovit nawóz do pelargonii Stosowanie nawozów pozwala na prawidłowy wzrost roślin, a także ich obfite kwitnienie.

Z czym łączyć aksamitki?

Aksamitki idealnie sprawdzają się jako obwódki rabat. Doskonale prezentują się również na tle lawendy, szałwii, nagietka oraz naparstnic. Oprócz tego, że warto łączyć ze sobą różne odmiany tych roślin, aksamitki można też sadzić w warzywniku. Uprawiane w towarzystwie warzyw, ziół i owoców nie tylko dodają uroku grządkom, ale również odstraszają szkodniki, takich jak mszyce, a także ślimaki, krety i gryzonie. Aksamitki są wykorzystywane do tzw. uprawy współrzędnej, czyli do sadzenia wzdłuż upraw. Funkcję odstraszającą pełnią głównie liście. Mieszające się zapachy i barwy roślin mylą szkodniki i tym samym utrudniają im odnalezienie konkretnej rośliny. W rolnictwie aksamitki wysiewa się dla poprawy bioróżnorodności. Rośliny te przyciągają pożyteczne owady, utrudniają erozję gleby i wypłukiwanie z niej składników pokarmowych.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.