Kiedy stosować obornik granulowany kurzy?
Jak wzbogacić glebę w próchnicę i składniki mineralne? Jednym z rozwiązań jest zastosowanie naturalnego kurzego obornika w formie granulatu. Kiedy się go stosuje? Jakie korzyści daje stosowanie obornika? Wyjaśniamy.
Zalety obornika granulowanego kurzego
Granulowany obornik kurzy to w 100% naturalny nawóz, który jest bardzo łatwy w zastosowaniu. Co istotne w kontekście użytkowania i przechowywania tego produktu, jego zapach jest neutralny.Granulowany obornik kurzy jest poddany obróbce i w przeciwieństwie do świeżego obornika nie zawiera nasion chwastów, jaj i larw owadów czy patogenów, w związku z czym jest bezpieczny dla nawożonych roślin. Poza tym jest to świetnie rozwiązanie dla osób, które chcą wzbogacić glebę, ale nie mają możliwości stworzenia kompostownika lub w ogóle nie stosują kompostu. Poza tym obornik granulowany jest efektywniejszy w nawożeniu gleby niż jego świeży odpowiednik - 1 kg granulowanego obornika odpowiada 4 kg świeżego.
Kluczową zaletą stosowania obornika jest to, że zarówno wzbogaca on glebę w materię organiczną, jak i dostarcza im składników pokarmowych. W produkcie Florovit pro natura obornik kurzy granulowany minimalna wartość NPK wynosi 3-2,3-2. Ponadto w jego składzie znajdziemy magnez (0,8) i substancje organiczne. Poszczególne składniki mają następujący wpływ na rośliny:
- azot wspiera szybki i bujny wzrost roślin;
- potas wspomaga odporność roślin na skrajne temperatury i reguluje gospodarkę wodną;
- fosfor chroni natomiast roślinę przed chorobami i niskimi temperaturami, poprawia ukorzenienie, a co za tym idzie, lepszy pobór substancji odżywczych z gleby;
- magnez wpływa na poprawę przemiany materii w roślinie, a także wspiera poprawne wybarwianie roślin.
Obornik kurzy w praktyce
Produkt Florovit stosuje się od 1 marca do 30 listopada za wyjątkiem upraw pod osłonami, które można nawozić obornikiem przez cały rok. Obornik można rozsypywać na glebie zarówno w przypadku roślin, które już rosną, jak i w ramach przygotowywania podłoża przed siewem lub sadzeniem. Pierwsza z tych okoliczności wymaga, aby obornik użyć na co najmniej 21 dni przed zbiorami. Należy wówczas wymieszać obornik z glebą i obficie podlać. W drugim przypadku obornik kurzy należy użyć na co najmniej 10 dni przed sadzeniem.
Obornik warto wykorzystać w ramach upraw roślin różnego typu, od roślin doniczkowych, kwiatów rabatowych oraz drzew i krzewów ozdobnych, po warzywa, owoce, a także drzewa i drzewa owocowe. Warto przy tym pamiętać, iż każdy typ wymaga nieco innej dawki na metr kwadratowy, np. drzewa ozdobne mają większe wymagania pod tym względem niż winorośl.
Kiedy nie stosuje się obornika tego typu?
Z uwagi na zasadowy odczyn obornika kurzego nie zaleca się używać w przypadku roślin kwasolubnych, takich jak borówki, wrzosy, iglaki i tym podobne. Podniesienie pH gleby może sprawić, iż rośliny te nie będą prawidłowo rosnąć, a ich owocowanie będzie ograniczone. Poza tym obornika nie stosuje się na pastwiskach, a także podczas opadów deszczu i na zalanych glebach, czy też przykrytych śniegiem lub zmarzniętych.