Nawożenie agrestu w ogrodzie - czym, jak i kiedy?
Agrest jest kolczastym krzewem, który zazwyczaj dorasta do wysokości półtora metra. Ma lekko karbowane liście, a pod ich nasadą znajdują się ciernie. Agrest cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników i jest chętnie uprawianym w Polsce krzewem. Przyczyną jego popularności są przede wszystkim właściwości zdrowotne owoców. Owoce agrestu to bogate źródło witaminy C, fosforu, wapnia, potasu oraz węglowodanów.
Agrest - uprawa i nawożenie
Agrest jest bardzo łatwy w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Krzew agrestu preferuje ciepłe, nieco zacienione miejsca. Nadmierna ilość promieni słonecznych może skutkować poparzeniem owoców. Jednak krzewy agrestu nie będą rozwijać się dostatecznie w całkowicie zaciemnionym miejscu. W pielęgnacji agrestu należy też pamiętać o cięciu krzewów wczesną wiosną. Usuwanie najstarszych, najsłabszych oraz krzyżujących się pędów to konieczny zabieg. Korzenie agrestu znajdują się dosyć płytko pod ziemią. Z tego powodu roślina jest wrażliwa na niedobory wody. Dłuższe okresy suszy mają niekorzystny wpływ na jej zdrowotność i owocowanie. Regularne podlewanie agrestu jest niezbędne, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Idealnie sprawdzi się w tym wypadku deszczówka.
Jaka ziemia pod agrest?
Przed posadzeniem agrestu podłoże można wymieszać z przekompostowaną korą i zrębkami drzewnymi. Agrest preferuje kwaśny odczyn gleby (pH 5,5-6,2), więc warto pamiętać o lekkim zakwaszeniu podłoża. Idealnie rośnie w glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Podczas sadzenia należy pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy sadzonkami, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza między krzewami. Warto również pamiętać o tym, że chwasty wpływają niekorzystnie na wzrost krzewów, zwłaszcza młodych. Z tego powodu należy mu zapewnić regularne odchwaszczanie. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wyściółkowanie terenu, na którym rosną krzewy.
Nawożenie agrestu w ogrodzie - jak i kiedy?
Nawożenie agrestu wiosną powinno się rozpocząć już na etapie przygotowywania podłoża pod uprawę. Nawozy do agrestu należy stosować regularnie, ponieważ roślina wykazuje stałe zapotrzebowanie na składniki mineralne. Agrest powinien być dokarmiany również latem, jednak ostatnie dokarmianie należy wykonać najpóźniej na przełomie czerwca i lipca. Prawidłowe nawożenie agrestu na pozytywny wpływ na wzrost rośliny i plonowanie.
Czym nawozić agrest?
Wybór odpowiedniego nawozu do agrestu jest kluczową kwestią dla uzyskania najlepszych rezultatów uprawy. Najlepszym terminem sadzenia agrestu jest jesień i około miesiąc wcześniej warto użyźnić glebę kompostem lub obornikiem. W okresie wiosenno-letnim najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie nawozów wieloskładnikowych zbilansowanych pod kątem wymagań roślin jagodowych, dzięki czemu krzewy agrestu zostaną zaopatrzone w komplet niezbędnych makro- i mikroelementów zgodnie z ich aktualnymi potrzebami. Szczególnie istotnym pierwiastkiem jest potas, który odpowiada za obfitość plonu i jego jakość. Dodatkowo reguluje gospodarkę wodną i zwiększa efektywność rośliny do pobierania wody z gleby. W okresie jesiennym warto zastosować nawóz o zwiększonej zawartości potasu i fosforu, które korzystnie wpływają na zimowanie krzewów.
Do pielęgnacji i uprawy agrestu, doskonale sprawdzi się nawóz do agrestu marki Florovit, który szczególnie polecany jest do gleby o małej zawartości próchnicy.