Nawożenie i pielęgnacja roślin jagodowych - czyli jak uzupełniać niedobory?

nawożenie roślin jagodowych

Pod terminem rośliny jagodowe kryją się krzewy i krzewinki, których owocem jest jagoda- m. in. maliny, borówki, jeżyny, truskawki, agrest czy porzeczki. Wbrew pozorom ich uprawa nie jest skomplikowana. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie roślin jagodowych sprawią, że krzewy co roku będą rodzić smaczne owoce.

Pielęgnacja roślin jagodowych

Rośliny jagodowe będą zdrowo rosnąć i wydawać obfite plony, jeśli zapewnimy im najlepsze warunki uprawy. Warto posiadać w ogrodzie różne gatunki i odmiany roślin jagodowych tak, aby cieszyć się smakiem ich owoców aż do późnej jesieni.

Miejsce uprawy

Idealnym stanowiskiem dla roślin jagodowych jest miejsce dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Dzięki takim warunkom owoce będą słodkie i dorodne, a ryzyko przemarzania roślin mniejsze. Chociaż krzewy jagodowe tolerują półcień, to rosnąc na takim stanowisku wydają mniej owoców. Zacienione stanowiska przyczyniają się także do ograniczonego wzrostu i rozwoju chorób grzybowych.

Gleba

Ziemia pod uprawę roślin jagodowych musi być żyzna, bogata w próchnicę oraz przepuszczalna. Jej odczyn pH powinien być lekko kwaśny, a borówki wymagają mocno zakwaszonej ziemi. Z tego względu przy sadzeniu borówek powinno się wypełnić dołek nasadzeniowy torfem lub dedykowanym podłożem. Dla utrzymania poprawnego pH warto stosować w okresie wegetacji nawóz do borówek, który będzie dokarmiał rośliny i jednocześnie utrzymywał kwaśny odczyn gleby. Ważne, aby podczas uprawy utrzymywać stały poziom wilgoci.

Sadzenie roślin jagodowych

Rośliny w doniczkach mogą być sadzone przez cały sezon, jednak najlepszym terminem sadzenia jest okres jesienny lub wczesna wiosna. Wówczas można też sadzić również sadzonki z odkrytym korzeniem. Ziemię należy przekopać i odchwaścić. Większość gatunków roślin jagodowych jest odporna na mróz, jedynie kwiaty mogą sobie nie poradzić z wiosennymi przymrozkami.

Przycinanie

Cięcie krzewów jagodowych pozwala utrzymać je w dobrej kondycji, a jednocześnie stymuluje do obfitego kwitnienia i owocowania. Rośliny jagodowe najlepiej przycinać w okresie ich spoczynku, czyli późną jesienią lub wczesną wiosną. Zabieg przycinania ma na celu głównie odmłodzenie rośliny, ale usunąć należy również chore i uszkodzone oraz nadmiar pędów jednorocznych.

Nawożenie roślin jagodowych

W przypadku roślin jagodowych nawożenie organiczne ma ogromne znaczenie. Nie można zapominać o ich regularnym podlewaniu, ponieważ nie tolerują przesuszenia, szczególnie w trakcie zawiązywania i dojrzewania owoców, a nawozy organiczne wpływają korzystnie na pojemność wodną gleby. Przenawożenie roślin jagodowych może mieć negatywne skutki. Za duża ilość azotu opóźnia dojrzewanie owoców. Ponadto owoce jagodowe po przenawożeniu gorzej się wybarwiają, mogą być miękkie i wodniste. Z kolei niedobór potasu jest przyczyną przyspieszenia kwitnienia i opadania zawiązków owoców. Z tego względu warto wybierać nawozy odpowiednio zbilansowane pod kątem wymagań poszczególnych gatunków roślin.

Jakie nawozy stosować?

Glebę, w której uprawiane są rośliny jagodowe, warto nawieźć obornikiem i ściółkować. Idealny moment na tego typu nawożenie to jesień. Dzięki temu znacznie ograniczymy rozwój chwastów oraz nadmierne parowanie wody. Dla borówek korzystne będzie wymieszanie podłoża z kwaśnym torfem i zastosowanie BIOnawozu przeznaczonego dla roślin kwaśnolubnych. Zasilanie roślin jagodowych musi odbywać się systematycznie, a składniki odżywcze należy zbilansować pod względem potrzeb konkretnego gatunku. Bez problemu można zastosować nawóz mineralny dedykowany grupie roślin, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór składników jest szkodliwy. Wiosną, każdego roku, należy stosować nawozy azotowe, rozkładając je na dwie lub trzy dawki. Jesienią najlepszym wyborem będą nawozy fosforowe i potasowe. Zapotrzebowanie roślin jagodowych na potas jest dwukrotnie większe niż na fosfor.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.