Nawożenie roślin na balkonie. Jakie środki stosować?
Rośliny balkonowe to świetnie rozwiązanie, aby stworzyć piękny, kolorowy zakątek przy mieszkaniu w bloku lub na przydomowej werandzie. Warto jednak pamiętać, że rośliny doniczkowe również wymagają nawożenia, podobnie jak ich odpowiedniki, które trafiają do gruntu. W jaki sposób skutecznie nawozić rośliny balkonowe? Na co zwracać uwagę?
Podstawy nawożenia roślin balkonowych
Decydując się na rośliny balkonowe, sadzimy je w doniczkach lub skrzynkach, które ze swej natury mają ograniczoną pojemność. Oznacza to, że rośliny, które się w nich znajdują, nie mają dostępu do znaczących zasobów składników mineralnych. Z tego powodu potrzebują wsparcia, które zapewniają nawozy. Ich najważniejszymi składnikami są makroelementy - azot (odpowiedzialny za wzrost i wybarwienie roślin), potas i fosfor (odpowiedzialne za wzmacnianie rośliny i jej systemu korzeniowego), a także mikroelementy, takie jak żelazo, cynk, mangan czy bor.
Kiedy nawozić?
Rozpoczęcie nawożenia najczęściej przypada na wiosnę - w marcu lub w kwietniu. W zależności od wybranego produktu stosowanie nawozu może być częstsze (np. wraz z podlewaniem co kilka, kilkanaście dni) lub rzadsze (np. raz na 4 miesiące przy składnikach, które się długo uwalniają). Istotne, aby nie stosować nawozów kiedy ziemia jest przesuszona, a także, aby trzymać się dawkowania zasugerowanego przez producenta, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do przenawożenia.
Produkty, po które warto sięgnąć
Dobór nawozu do nasadzeń balkonowych zależy w głównej mierze od gatunku rośliny oraz okoliczności. Florovit proponuje różnorodne rozwiązania - od nawozów specjalistycznych, stworzonych z myślą o konkretnych gatunkach czy grupach roślin (np. petuniach, kwitnących pnączach czy daturach), po bardziej uniwersalne produkty.
Jednym z nich jest Florovit nawóz super długo działający dom i balkon, czyli wygodny i łatwy w stosowaniu nawóz otoczkowany dla wszystkich roślin kwitnących w domu. Dzięki technologii otoczkowania składniki odżywcze są powoli, regularnie uwalniane. W ten sposób stabilnie zasilają rośliny przez 4 miesiące. Innym, popularnym i łatwym w stosowaniu rozwiązaniem są pałeczki nawozowe. Zbilansowana kompozycja makro- i mikroelementów sprawia, że rośliny wzrastają silne i zdrowe, a jednocześnie ograniczone jest ryzyko przenawożenia.
Nawóz może być jednocześnie odpowiedzią na konkretne problemy z uprawą, takie jak np. żółknięcie liści (chlorozą). Florovit nawóz przeciw żółknięciu liści to specjalistyczny, płynny produkt, który ma w swoim składzie m.in. magnez i żelazo, ważne dla procesu fotosyntezy. Produkt ten można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie, kiedy chloroza jest wyraźnie widoczna. Wówczas nawóz pomoże roślinie odzyskać prawidłowe wybarwienie liści i zdrowy wygląd.
Trudno wyobrazić sobie balkon bez kwiatów. Z myślą o nich powstał organiczno-mineralny nawóz Florovit pro natura do roślin kwitnących. Skład nawozu przypomina kompost lub obornik, dzięki czemu zwiększa żyzność i poprawia właściwości podłoża, a rośliny mogą skuteczniej pobierać z niego ważne składniki pokarmowe, co przekłada się na to, na czym domowym ogrodnikom zależy najbardziej, czyli na długie i obfite kwitnienie. Warto także zwrócić uwagę na produkt Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny uniwersalny, który można stosować do wszystkich roślin balkonowych, również ozdobnych z liści oraz warzyw. Nawóz ten również dostarcza roślinom ważnych składników pokarmowych i jednocześnie użyźnia podłoże. W ten sposób rośliny balkonowe prawidłowo wzrastają, a wybarwienie ich liści oraz kwiatów jest intensywne.