Pielęgnacja hortensji - czyli kiedy i czym nawozić hortensję?
Hortensja (Hydrangea) to popularny krzew ogrodowy, chętnie uprawiany ze względu na piękne kwiaty. Posiada kuliste kwiatostany o barwie różowej, białej lub niebieskawej, kwitnie od czerwca do września. W celu zapewnienia obfitego kwitnienia hortensji należy dostarczyć im odpowiednie składniki odżywcze. W uprawie hortensji kluczowe znaczenie ma prawidłowe nawożenie. Nawóz do hortensji decyduje o intensywności kwitnienia, wybarwieniu kwiatów oraz zimowaniu rośliny. Czym i kiedy nawozić hortensje?
Kilka słów o uprawie hortensji
Do najczęściej uprawianych hortensji należą odmiany ogrodowe, bukietowe, krzewiaste oraz pnące. Najbardziej wymagająca jest hortensja ogrodowa, chociaż wszystkim odmianom należy zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Ważnym zabiegiem w przypadku hortensji jest nawożenie, które wspomaga kwitnienie oraz ułatwia roślinom zimowanie. Wszystkie gatunki hortensji preferują żyzną glebę o kwaśnym odczynie, dlatego należy unikać nawozów, w których składzie znajduje się wapń.
Objawy niedoborów składników odżywczych u hortensji
Deficyty substancji odżywczych u hortensji skutkują występowaniem widocznych objawów na roślinie. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów płynnych, ponieważ rozpuszczone składniki preparatu roślina może łatwiej pobrać z gleby. Jeśli u rośliny zaobserwujemy chlorozę liści, nawożenie hortensji istnieje możliwość, że z powodu zbyt wysokiego pH roślina ma problem z pobieraniem składników mineralnych. Warto jest w takiej sytuacji zbadać odczyn podłoża. W razie potrzeby należy go obniżyć przy użyciu nawozu o właściwościach zakwaszających.
Kiedy nawozić hortensje?
Nawożenie hortensji powinno się rozpocząć już wczesną wiosną, tuż po rozmarznięciu ziemi. Najczęściej jest to marzec lub przełom marca i kwietnia. Po wstępnym nawożeniu hortensje nawozi się przez cały okres wegetacyjny, aż do później jesieni. Rodzaj nawozu należy dostosować do stanu rośliny oraz pory roku. W okresie największego wzrostu, czyli wiosną i latem, niezbędne jest nawożenie hortensji przynajmniej raz w miesiącu środkami z zawartością azotu. Preparatami azotowymi nawozimy najpóźniej do końca sierpnia, ponieważ w kolejnych miesiącach roślina przygotowuje się do zimy. Jesienią, czyli we wrześniu i październiku, hortensje należy nawozić preparatami bogatymi w potas i fosfor. Wzmocnią roślinę i zapewnią jej odporność na przemarzanie. W tym okresie można również sięgnąć po nawozy organiczne, przykładowo obornik i kompost.
Jak nawozić hortensje?
Jeśli nawożenie hortensji ma przynieść oczekiwane efekty, konieczne jest utrzymanie kwaśnego odczynu gleby. Nieodpowiednie pH podłoża przełoży się na gorsze pobieranie składników pokarmowych, a w efekcie na widoczne objawy niedoborów składników mineralnych. Płynne nawozy do hortensji należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach podanych na etykiecie produktu. Składniki pokarmowe z roztworu są szybciej dostępne dla roślin.Taka forma stosowania jest szczególnie wygodna w przypadku hortensji w donicach. Jeśli stosujemy nawozy granulowane, to niezbędne jest podlanie rośliny po rozsypaniu granulek, co jest niezbędne dla rozpuszczenia nawozu i uwalniania składników mineralnych. Nawozy organiczne należy rozsypać wokół rośliny i delikatnie wymieszać z podłożem, co najmniej na głębokość 20 cm. Wymieszanie nawozu z glebą wpływa korzystnie na jego rozkład i zapobiega utracie azotu. Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie wpływa na pobieranie składników pokarmowych z gleby.
Czym nawozić hortensje?
Nawożenie hortensji może odbywać się za pośrednictwem nawozów mineralnych i organicznych. Jeśli chodzi o nawozy mineralne, to powinny one zostać odpowiednio dobrane. Najlepszym rozwiązaniem są środki dedykowane dla tego gatunku roślin, które odżywiają rośliny i zapewnią utrzymanie kwaśnego podłoża. Możliwe jest również nawożenie hortensji obornikiem granulowanym, kompostem czy humusem. Nawozy organiczne zawierają podstawowe składniki pokarmowe, poprawiają jakość podłoża, a także wzbogacają je w próchnicę i materię organiczną. Jednak mogą być niewystarczające, szczególnie jeśli mamy do czynienia z ubogą w składniki odżywcze glebą.