Pielęgnacja roślin zimozielonych przed zimą

pielęgnacja roślin zimozielonych

Rośliny zimozielone stanowią ozdobę ogrodu przez cały rok. Zieleń ich liści jest jednym z niewielu kolorów, które możemy podziwiać nawet w ciągu chłodnych miesięcy. Jednak, aby zachować ich piękny wygląd i dobrą kondycję, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja przed nadchodzącą zimą. W tym artykule omówimy, dlaczego nawóz jesienny do roślin zimozielonych jest kluczowy i jak zadbać o te wyjątkowe rośliny.

Rośliny zimozielone: dlaczego są wyjątkowe?

U roślin zimozielonych, czyli inaczej roślin wieczniezielonych, liście zrzucane są stopniowo w ciągu całego roku, przez co roślina jest cały czas zielona, nigdy nie tracąc wszystkich liści. Zachowują one swoją zieloną szatę przez cały rok, co nadaje ogrodowi kolor nawet w najchłodniejszych miesiącach. Są one nie tylko estetyczne, ale także pełnią ważną rolę w ekosystemie ogrodu, zapewniając schronienie i pożywienie dla ptaków oraz innych zwierząt.

Nawóz jesienny do roślin zimozielonych – czym jest i dlaczego jest ważny?

Nawóz jesienny to specjalny rodzaj nawozu, który jest przeznaczony do stosowania jesienią, gdy rośliny przygotowują się do okresu spoczynku zimowego. Nawóz ten jest bogaty w składniki odżywcze, które pomagają roślinom zimującym zachować dobrą kondycję, aby wiosną mogły wrócić do pełni swego blasku. Nawozy jesienne mają inne proporcje składników pokarmowych niż nawozy wiosenne. Zawierają większe ilości fosforu i potasu.

  • Fosfor wspiera rozwój systemu korzeniowego.

  • Potas wzmacnia odporność roślin na warunki stresowe, wpływa na gospodarkę wodną roślin oraz wspomaga ich ogólną kondycję.

  • Azot w niewielkich ilościach wpływa na wybarwienie liści do późnej jesieni.

Nawóz jesienny dostarcza te składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, pomagając roślinom zimozielonym przetrwać okres zimowej stagnacji. Ponadto dzięki nawożeniu jesiennemu składniki pokarmowe są dostępne dla roślin od startu wegetacji.

Kiedy i jak stosować nawóz jesienny do roślin zimozielonych?

Optymalny czas na stosowanie nawozu jesiennego to okres od sierpnia do października, gdy rośliny nadal są aktywne, ale temperatura spada. Ważne jest, aby nawóz w postaci roztworu został równomiernie rozłożony na powierzchni gleby wokół roślin. Przygotowuje się go w proporcjach 10-20 ml nawozu na 1 l wody w przypadku roślin młodych (do 4 lat), a 20-30 ml nawozu na 1 l wody w przypadku roślin starszych. Otrzymanym w ten sposób roztworem należy podlewać rośliny co 7-14 dni. 

Inne działania pielęgnacyjne pomagające roślinom zimozielonym

Rośliny zimozielone są podatne na niskie temperatury, ale największym zagrożeniem dla nich jest wiatr. Z tego powodu niezwykle istotne jest ich umiejscowienie w obszarze osłoniętym od wiatru. Za taki naturalny wiatrochron może posłużyć chociażby żywopłot. Poza tym warto owinąć je agrowłókniną bądź matą ze słomy przed nadejściem mrozu. Dobrze jest także zadbać o odpowiednie okrycie gleby, żeby zapobiec jej przemarznięciu. W słoneczne, zimowe dni, rośliny są także narażone na utratę wody, która odparowuje z igieł i liści. Żeby nie dopuścić do suszy fizjologicznej (która może wystąpić w przypadku suchej, ubogiej w opady jesieni) powinniśmy przed nadejściem mrozów obficie podlać rośliny, a glebę pokryć odpowiednią warstwą izolacyjną (np. przy użyciu kory i liści).

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.