Po co nawozi się trawnik?

po co się nawozi trawnik

Ogrodnicy, którzy chcą założyć nowy trawnik lub rozpocząć pielęgnację już istniejącego, z pewnością natkną się na informację, iż bez nawożenia trudno uzyskać piękny, zielony “dywan”. Jaką rolę odgrywa nawożenie w kontekście rozwoju trawnika? Jak powinno prawidłowo wyglądać nawożenie? 

W jakim celu nawozi się trawnik?

System korzeniowy trawy jest względnie płytki. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. Trawa szybko zużywa składniki odżywcze, do których ma dostęp. Co za tym idzie, nie jest w stanie pobrać ich z gleby w takich ilościach, aby zdrowo rosnąć przez cały okres wegetacyjny. Nawożenie pozwala uzupełnić te składniki. Odpowiednio odżywiony trawnik będzie tworzył gęstą i zwartą darń, co ogranicza rozwój chwastów i mchu.

Jakie pierwiastki dostarcza nawóz?

Podstawowym składnikiem zawartym w większości nawozów jest azot, który ma ogromny wpływ na wzrost i wybarwienie roślin. Tego typu produkty stosuje się wiosną oraz latem, natomiast jesienią zaleca się wykorzystywanie preparatów, które zawierają niewielkie ilości tego składnika. 

W tym czasie (tj. od drugiej połowy sierpnia) ważniejszym składnikiem nawozu jest potas. Wspomaga on odporność traw na różnorodne, niepożądane czynniki. Przede wszystkim wzmacnia rośliny w okresach suszy, a także w czasie występowania niskich temperatur. 

Poza dbałością o zdrowy wygląd trawy rolą nawozu jest także wsparcie procesu ukorzenienia się trawy. W tym wypadku preparat powinien zawierać fosfor, który pozwala zagęścić system korzeniowy. Dzięki temu rośliny skuteczniej pobierają składniki odżywcze. Innym ważnym pierwiastkiem jest magnez, który jest składnikiem chlorofilu. Magnez wspomaga wybarwianie się trawy oraz poprawia jej kondycję. 

W składzie preparatów do traw spotkać możemy żelazo, które również pomaga utrzymać intensywną zieleń trawnika. Nawozy zawierające żelazo stosuje się często w przypadku trawników, na których występuje mech. Pojawia się on często, kiedy gleba ma kwaśne pH lub jest zbyt zbita. Żelazo wspomaga ograniczanie rozwoju mchu, dzięki czemu trawa ma lepsze warunki do wzrostu. 

Jak nawozić trawnik?

Jedną z kluczowych rad dotyczących nawożenia trawników jest wybór odpowiednich warunków. W przypadku stosowania nawozu granulowanego nie należy rozsypywać go, gdy trawa jest mokra, gdyż granulki mogą do niej przywrzeć, niszcząc trawnik. Idealne warunki do nawożenia to zachmurzone niebo sucha trawa i wilgotna gleba. Unikamy więc stosowana produktów w trakcie suszy. Ważne jest także napowietrzenie gleby, aby granulat mógł szybciej dostarczyć niezbędne do wzrostu składniki. Po zastosowaniu preparatu należy trawnik intensywnie podlać - krok ten pomija się tylko wtedy, gdy spodziewane są opady deszczu. 

Częstotliwość stosowania preparatu zależy od wskazań producenta. Florovit długodziałający nawóz do trawników 100 dni na przykład stosuje się tylko 1-2 razy w sezonie. Za to w przypadku Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik” zaleca się stosowanie co ok. 3 tygodnie. Nawozy należy stosować, przestrzegając zaleceń podanych na opakowaniu.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.