Pomiar pH gleby, czyli jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie?

pomiar pH gleby w ogrodzie

Sprawdzanie pH gleby jest jedną z tych czynności, które warto podjąć, aby zapewnić roślinom uprawianym w ogrodzie optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Podpowiadamy, jak sprawdzić pH podłoża oraz czym zbadać pH gleby, gdy pod ręką nie mamy specjalistycznego sprzętu. Z artykułu dowiesz się również, dlaczego sprawdzanie pH gleby ma tak duże znaczenie dla prawidłowego wzrostu oraz plonowania roślin w ogrodzie.

Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie?

Sprawdzenie pH gleby można przeprowadzić różnymi metodami. Z poradników ogrodniczych dowiesz się najczęściej, jak zmierzyć pH gleby przy użyciu specjalistycznych urządzeń, takich jak kwasomierz glebowy tj. pehametr (np. z płynem Helliga) lub dedykowany miernik. Pomiar pH gleby można jednak wykonać również, korzystając z papierka lakmusowego, a nawet przeprowadzić przy użyciu dostępnych w kuchni produktów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup specjalnego urządzenia, czy badanie pH gleby domowym sposobem, pomiar pH gleby należy wykonać w kilku różnych miejscach w ogrodzie, a jeśli badanie pH ziemi wymaga pobrania próbek, należy zebrać ziemię z kilku różnych lokalizacji. Aby badanie poziomu zakwaszenia gleby dało możliwie wierne rzeczywistości wyniki, na każde na 100 m2 powinno się pobrać przynajmniej 3 próbki ziemi z głębokości około 10-20 cm. Pobrane z ogrodu próbki gleby należy następnie umieścić w czystych naczyniach, zalać wodą destylowaną i wymieszać, a na koniec poddać ocenie wybraną metodą. Sprawdzanie pH gleby nie powinno mieć miejsca od razu po nawożeniu, gdyż składniki obecne w nawozach mogą zafałszować wyniki badania odczynu gleby.

Jak sprawdzić pH gleby domowym sposobem?

Jeśli pomiar pH gleby jest nam pilnie potrzebny, a pod ręką nie mamy odpowiedniego urządzenia, możemy wykonać badanie odczynu ziemi, sięgając po zwykle dostępne w domu substancje. Jak sprawdzić pH gleby bez użycia miernika lub kwasomierza? Wystarczy do jednego kompletu próbek ziemi z ogrodu dodać sody oczyszczonej, a do drugiej octu. Jeśli soda zacznie się pienić w danej próbce, badana ziemia ma odczyn kwaśny. Kiedy natomiast w mieszaninie gleby i octu pojawią się bąbelki, badana gleba ma odczyn zasadowy. Jeśli żadna z opisanych reakcji nie nastąpi, ziemia ma odczyn obojętny. Warto jednak wiedzieć, że badanie pH gleby domowym sposobem nie jest tak precyzyjne, a więc rzetelne, jak pomiar odczynu przeznaczonymi do tego celu urządzeniami i na jego podstawie nie będziemy w stanie ustalić precyzyjnie dawek nawozów, zwłaszcza wapniowych. Również sprawdzanie pH gleby paskiem lakmusowym, które wymaga poprawnej interpretacji wyniku, nie jest najczęściej polecaną metodą. Zdecydowanie najszybszy i najdokładniejszy pomiar pH gleby to badanie przeprowadzane miernikiem elektronicznym wyposażonym w sondę. Sondę takiego miernika wbija się w ziemię w wybranym miejscu, by po chwili odczytać precyzyjny wynik wyrażony liczbowo na wyświetlaczu urządzenia.

Dlaczego badanie kwasowości gleby jest tak ważne?

Badanie odczynu gleby jest koniecznością, jeśli chcemy by rośliny żyjące w ogrodzie miały w nim najlepsze możliwe warunki do rozwoju, wzrostu i kwitnienia. Gleba zbyt kwaśna (pH poniżej 6,5) lub zbyt zasadowa (o pH powyżej 7,2) może utrudniać wybranym roślinom przyswajanie składników odżywczych, a to z kolei może zahamować ich wzrost. Sprawdzenie pH gleby jest więc konieczne, by dostosować pH gleby do potrzeb roślin rosnących w ogrodzie. Do odkwaszania gleby wykorzystuje się nawozy wapniowe, a nawozy zakwaszające stosuje się do gleb nadmiernie alkalicznych, a także przy uprawie roślin kwasolubnych, takich jak iglaki, wrzosy, hortensje czy borówki. Sprawdzenie pH gleby powinno mieć charakter regularny, ponieważ odczyn gleby w wyniku oddziaływania różnych czynników może się zmieniać. Badanie odczynu gleby warto więc wykonać przynajmniej raz w roku, wiosną, a także przed każdym sadzeniem i wysiewem roślin na danym stanowisku.

Zadbaj o pH gleby Twoich roślin z produktami marki Florovit. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną ofertą dostępną w naszym asortymencie.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.