Regeneracja trawnika krok po kroku – jak i kiedy ją wykonać?

regeneracja trawnika krok po kroku

Kluczowym elementem dbania o trawnik jest jego stała obserwacja. Ma ona szczególnie duże znaczenia w kontekście wiosny, kiedy warto ocenić stan murawy po zimie, uprzątnąć zalegające resztki roślinne uzupełnić ubytki oraz sprawdzić, czy nie są widoczne objawy chorób. Jak w związku z tym powinna wyglądać regeneracja trawnika? W jakich warunkach należy ją przeprowadzić? 

Kiedy należy regenerować trawnik?

Najczęściej regenerację trawnika wykonuje się raz w roku, po okresie zimowym lub jesienią, aby naprawić skutki suszy czy występowania mchu. Wiosną przed przystąpieniem do prac należy poczekać, aż śnieg całkowicie stopnieje, a gleba nie będzie zbyt mokra. W przeciwnym razie możemy uszkodzić system korzeniowy trawy, wgniatając go w grząską glebę. Ponadto w powstałych zagłębieniach może gromadzić się woda, która doprowadzi do gnicia trawy. 

Od czego rozpocząć regenerację trawnika?

Gdy warunki są sprzyjające, pierwszym podstawowym krokiem jest oczyszczenie trawnika z wszelkich gałęzi, liści i innych pozostałości roślinnych oraz mchu – najlepiej grabiami czy przez wertykulację, aby możliwie pozbyć się wszystkiego, co niepotrzebnie zalega na murawie. Na oczyszczonym trawniku łatwiej jest ocenić, czy doszło np. do zakażenia pleśnią śniegową, którą wywołują grzyby Fusarium nivale. Jak ją rozpoznać? Jeśli na trawniku widoczne są brunatne plamy o średnicy 20-30 cm, to możliwe, że trawa została zainfekowana.

Ponadto usunięcie pozostawionego materiału pozwala uniknąć wytworzenia się filcu, czyli gęstej warstwy złożonej z gnijących liści, korzeni, traw i mchów. Przy przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji poza usunięciem filcu jest również nacinana wierzchnia warstwa darni, co pobudza trawę do krzewienia. Kolejną kwestią jest koszenie trawnika, aby pobudzić go do wzrostu – oczywiście po tej czynności ponownie musimy usunąć resztę źdźbeł, które także mogą utworzyć w przyszłości wspomniany filc. Naturalnie z trawnika usuwamy także wszelkiego rodzaju chwasty, które pozostały po zimie, aby uniemożliwić im wzrost podczas nadchodzącej wiosny. 

Kolejne kroki

Kolejnym istotnym krokiem, jeśli ziemia pod trawnikiem jest zbita, będzie aeracja. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście odpowiedniego napowietrzenia, usprawnienia przenikania wody, ale również prawidłowego nawożenia trawnika. To niezwykle ważne, aby aerację wykonać, gdy na trawniku pojawiają się zastoje wody. Czynność tę możemy przeprowadzić za pomocą wideł, wbijającej je na kilka-kilkanaście centymetrów w glebę w kilku centymetrowych odstępach. Możemy także wykorzystać specjalny mechaniczny aerator, który pomoże w szybszym napowietrzeniu trawnika. Aby efekt zachował się jak najdłużej, warto dodatkowo wykonać piaskowanie trawnika. Najlepszym okresem do wykonania takiego zbiegu jest wczesna wiosna lub jesień.

Przy dużym nasileniu występowania mchu w trawniku warto zastosować Florovit interwencyjny nawóz do trawników, czyli nawóz o wysokiej zawartości żelaza, a po kilku dniach od użycia dokładnie wygrabić trawnik z resztek mchu. Aby utrzymać piękną, gęstą i soczyście zieloną darń, ważne jest regularne stosowanie odpowiedniego nawozu kompleksowego, gdyż ze względu na częste koszenie trawniki wymagają systematycznego nawożenia. Do tego celu idealnie sprawdzi się np. Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”, którego skład jest idealnie zbilansowany pod kątem wymagań traw 

Inną kwestią jest uzupełnienie ubytków w darni. Puste “placki” warto uprzednio oczyścić, uzupełnić odpowiednim podłożem. Wybór nasion zależy od preferencji i umiejscowienia ubytków. Tym niemniej jednym z rozwiązań są nasiona traw Florovit - np. mieszanka traw szybko wschodząca czy Florovit mieszanka traw uniwersalna. W miejscach dosiewki najlepiej docisnąć ziemię po wysiewie nasion, dzięki czemu unikniemy wywiania czy wypłukania nasion oraz pozytywnie wpłynie to na kiełkowanie i rozwój systemu korzeniowego. Warto przy tym pamiętać o prawidłowym podlewaniu trawnika oraz uzupełnionych miejsc zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowo nie zapominamy o nawożeniu, którego celem będzie dostarczanie kluczowych makroskładników w danym okresie.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.