Stosowanie dolomitu jako nawozu w praktyce
Kiedy myślimy o pięknych i zdrowych roślinach w ogrodzie, od razu nasuwa się pytanie: jakie powinny mieć zapewnione warunki? Bardzo istotnymi aspektami są odpowiednie zaopatrzenie w składniki pokarmowe i właściwy odczyn gleby, który wpływa na dostępność dla roślin pierwiastków zawartych w podłożu. W tym artykule odkryjemy, dlaczego stosowanie dolomitu do nawożenia może być tajemnicą zdrowego i bujnego ogrodu, a także jakie korzyści niesie ze sobą ta praktyka.
Czym jest dolomit?
Dolomit wykorzystywany w ogrodnictwie i rolnictwie powstaje przez rozdrobnienie skały osadowej, więc jest w całkowicie naturalny. Jest źródłem magnezu i wapnia w formie węglanowej oraz ma działanie odkwaszające. Można go stosować na wszystkich rodzajach gleb. Wpływa on na jakość gleby i próchnicy oraz lepsze pobieranie pierwiastków z podłoża, dzięki czemu zwiększają się plony roślin.
Zalety dolomitu
Dolomit stosuje się przede wszystkim w odkwaszaniu gleby. Warzywa oraz trawa potrzebują podłoża lekko kwaśnego bądź zasadowego, a niestety gleby w Polsce są coraz bardziej zakwaszone ze względu na zbyt dużą intensywność stosowania nawozów mineralnych. Stosowanie dolomitu reguluje pH gleby, co sprzyja lepszemu przyswajaniu substancji odżywczych przez rośliny. Dodatkowo poprawia jej strukturę, zapewniając jej lepszą przepuszczalność oraz retencję wody. Jednocześnie dolomit, dostarczając wapń i magnez do gleby, sprzyja rozwojowi rozbudowie systemu korzeniowego. Z kolei obecny w dolomicie magnez ułatwia roślinom przyswajanie fosforu i wpływa na szereg procesów metabolicznych.
Jak stosować dolomit?
Przy stosowaniu nawozu magnezowo-wapiennego, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
-
Test pH gleby: Przed zastosowaniem dolomitu sprawdź pH gleby. To pomoże określić, czy jest on potrzebny i ile należy go rozsypać.
-
Dawkowanie: Dawki dolomitu różnią się w zależności od rodzaju gleby i potrzeb roślin. Warto skonsultować się z ekspertem ogrodniczym lub postępować zgodnie z zaleceniami producenta nawozu.
-
Równomierne rozprowadzenie: Rozsiej dolomit równomiernie na powierzchni gleby, a następnie, jeśli to możliwe, wymieszaj z podłożem.
-
Podlewanie: Po zastosowaniu nawozu, dokładnie podlej glebę, co pomoże szybciej wchłonąć się do gleby.
W jakich porach roku stosować dolomit?
Stosowanie dolomitu w ogrodzie zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju gleby, jej pH oraz potrzeb konkretnych roślin. Choć można go zastosować bardzo wczesną wiosną, to najlepszym okresem dla niego jest zdecydowanie jesień, gdyż wówczas będzie miał całą zimę, aby dobrze się wchłonąć i przemieścić w glebie pod wpływem wody. Dolomit powinien być stosowany po okresie zbiorów. Najlepiej wykorzystać go co najmniej 2-3 tygodnie przed siewem bądź sadzeniem roślin. W przypadku roślin jednorocznych, całą zalecaną dawkę należy rozsypać równomiernie na nawożoną powierzchnię i zmieszać ją odpowiednio z uprawną warstwą gleby, np. przy pomocy grabi lub szpadla. W przypadku roślin wieloletnich czynimy podobnie – odpowiednią dawkę rozsiewamy jesienią lub jak najwcześniej wiosną i staramy się lekko zmieszać nawóz z wierzchnią warstwą gleby.