Uprawa lawendy – kiedy sadzić i jaki nawóz wybrać?

uprawa i nawożenie lawendy

Lawenda w ostatnich latach zyskała na popularności za sprawą wspaniałego zapachu i pięknych kwiatów. Coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach, wprowadzając do nich prowansalski klimat. Jest cenioną rośliną również ze względu na swoje prozdrowotne właściwości oraz liczne zastosowania. Z uprawą lawendy poradzą sobie nawet ogrodnicy-amatorzy.

Uprawa lawendy - najpopularniejsze odmiany

Obecność lawendy w ogrodzie, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, odstrasza meszki, komary i inne owady. Suszone kwiaty lawendy często wykorzystuje się jako przyprawę do mięs, a przechowywane w cukrze stanowią doskonały aromat do ciast. W sprzedaży dostępne są odmiany lawendy różniące się między sobą kształtem liści, kolorem kwiatów oraz typem pokroju. Najpopularniejsze gatunki lawendy w polskich ogrodach to:

1. Lawenda wąskolistna - często spotykana w uprawie ogrodowej oraz doniczkowej; dorasta do wysokości ok. 50 cm, a jej kwiaty mają fioletowo-niebieską barwę,

2. Lawenda francuska - w odróżnieniu od lawendy wąskolistnej posiada większe kwiaty o ciemnofioletowej barwie,

3. Lawenda wielodzielna - odmiana doniczkowa, dorasta do 50 cm wysokości; posiada jasnoliliowe kwiaty wyróżniające się intensywnym zapachem.

Jak i kiedy sadzić lawendę?

Lawenda nie należy do wymagających gatunków roślin. Jest ciepłolubna, dobrze rośnie na nasłonecznionych stanowiskach, ale nie toleruje nadmiaru wody w podłożu. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie z przesuszeniem niż z przelaniem. Lawendę najlepiej sadzić w miejscu, gdzie występuje piaszczysta, przepuszczalna ziemia. Roślina doskonale radzi sobie w ubogich glebach, jednak nie znosi ich kwaśnego odczynu. Lawenda powinna być sadzona do ziemi wiosną (od początku kwietnia) albo jesienią (najlepiej we wrześniu lub na początku października). W tym samym czasie zalecane jest też przesadzanie roślin. Takie terminy zapewniają dobre przyjęcie oraz obfity wzrost. Przed posadzeniem lawendy warto umieścić ją w pojemniku z wodą, co pozwala korzeniom dobrze nasiąknąć. Odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić co najmniej 40 cm. Należy pamiętać, że w uprawie lawendy cięcie jest szczególnie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Jak nawozić lawendę?

Lawenda nie potrzebuje intensywnego dokarmiania. W początkowej fazie wzrostu wskazne jest dostarczenie lawendzie substancji odżywczych za pośrednictwem nawozów organicznych. Do regularnego dokarmiania można wykorzystać nawozy mineralne w postaci granulatu lub w formie płynnej. W ich składzie powinien znaleźć się azot, potas oraz fosfor, a także mikroskładniki, takie jak żelazo, cynk, bor, molibden, miedź i mangan. Odpowiednio dobrane i stosowane nawozy gwarantują roślinom prawidłowy wzrost, obfite kwitnienie, piękne wybarwienie kwiatów oraz odporność na niekorzystne warunki. Podczas nawożenia lawendy nie warto sięgać po uniwersalne preparaty. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznego nawozu do lawendy o właściwym składzie mineralnym, dostosowanym do potrzeb konkretnej rośliny. Oprócz odpowiednich składników odżywczych lawendzie trzeba również zapewnić właściwą dawkę wapna w celu utrzymania optymalnego odczynu gleby. Należy również pamiętać o tym, aby nawóz rozsypywać wokół rośliny. Nawozów płynnych nie wolno stosować bezpośrednio na liście, co może skutkować poparzeniem i obumarciem rośliny.

Jak często nawozić lawendę?

Lawenda właściwie nie ma wysokich wymagań co do nawożenia. Szczególnie ważne, aby dostarczyć jej odpowiednich składników wiosną, w okresie kwitnienia. Najważniejsza zasada nawożenia lawendy mówi o tym, że roślinę można nawozić regularnie, ale małymi dawkami.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.