Zimowe nawożenie roślin doniczkowych. Czym nawozić domowe kwiaty zimą?

nawożenie kwiatów doniczkowych zimą

Zima jest dla roślin domowych trudnym okresem, w którym zmagają się z suchym powietrzem, niedoborem światła oraz wysoką temperaturą w pomieszczeniach. W rezultacie stają się słabsze i prezentują się mniej atrakcyjnie. Widocznym sygnałem są wiotkie pędy, rzadko rozmieszczone liście oraz zahamowany wzrost. Chociaż większość roślin doniczkowych zimą przechodzi w stan spoczynku, to niektóre z nich należy nadal nawozić.

Podlewanie roślin doniczkowych w okresie zimowym

Zima to okres spoczynku roślin, w którym przygotowują się do intensywnego wzrostu w okresie wegetacyjnym. W tym czasie ich zapotrzebowanie na wodę znacząco spada, a przelanie mogłoby być szczególnie niebezpieczne. Rośliny doniczkowe wystarczy zimą podlewać raz na 1-2 tygodnie, za każdym razem sprawdzając wilgotność ziemi. Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego należy pamiętać też o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Nawożenie roślin doniczkowych zimą - dlaczego ma tak duże znaczenie?

Odpowiednie nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych roślin, które gwarantuje ich dobrą kondycję. Nawożenie roślin doniczkowych zimą pomaga im przetrwać trudne warunki. W fazie wzrostu rośliny szybko wykorzystują składniki mineralne znajdujące się w podłożu, co powoduje jej stopniowe wyjałowienie. W naturalnych warunkach gleba ma możliwość użyźnienia i uzupełnienia braków, niestety przy uprawie doniczkowej jej możliwości są ograniczone. Stosowanie nawozów zimą pozwala na systematyczne uzupełnianie potrzebnych roślinie składników.

Jakie rośliny należy nawozić zimą?

Niektóre gatunki roślin, takie jak: kaktusy, cytrusy czy maranty potrzebują zimowego spoczynku bez podlewania i nawożenia. Jednak spora grupa roślin wymaga jednak zasilania również w okresie jesienno-zimowym. Mowa tutaj o gatunkach, których kwitnienie przypada na okresy zimowy, czyli m. in. poinsecjach (gwiazdach betlejemskich), azaliach doniczkowych, cyklamenach, kameliach, grudnikach oraz kalanchoe. Zimowego nawożenia potrzebują także rośliny o zielonych liściach, czyli bluszcze, monstery, juki, paprocie, draceny czy skrzydłokwiaty.

Jakie nawozy zimowe stosować?

Zimowe nawożenie roślin doniczkowych różni się nieco od tego wiosennego. Przede wszystkim musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb roślin. Zimą nawożenie roślin doniczkowych odbywa się z zastosowaniem specjalnych preparatów, które w swoim składzie zawierają głównie potas i fosfor oraz inne składniki odżywcze. Substancje zawarte w nawozach zimowych odpowiadają za wydłużenie okresu kwitnienia roślin. Formuła tych preparatów opiera się na ograniczeniu zawartości azotu, który odpowiada za intensywny wzrost zielonych części roślin. Szybki przyrost w trakcie krótkich, zimowych dni może się przyczynić do znacznego osłabienia rośliny. Zimą najlepszym rozwiązaniem będą nawozy rozpuszczalne w wodzie lub produkty o przedłużonym działaniu. W zimowym nawożeniu roślin można wykorzystywać także nawóz naturalny, czyli humus, który doskonale zadba o strukturę podłoża w donicy.

Nawożenie roślin doniczkowych zimą - jak często?

Rośliny liściaste, które nie przechodzą w okres spoczynku zimą, czerpią ogromne korzyści z nawożenia. Regularne stosowanie nawozu w tym czasie gwarantuje prawidłowe przezimowanie roślin, a jednocześnie przeciwdziała skutkom niedoboru światła oraz negatywnemu wpływowi suchego powietrza. W okresie zimowym należy jednak zmniejszyć częstotliwość dokarmiania roślin. Nawozy jesienno-zimowe stosuje się ok. 1 raz w miesiącu. Warto pamiętać również o tym, że doświetlane rośliny uprawiane w wysokiej temperaturze pomieszczenia wymagają takiego samego dawkowania nawozu przez cały rok.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.