Areacja - napowietrzanie

Areacja - napowietrzanie

Trawnik prócz nadziemnych części zielonych posiada system korzeniowy, o który należy odpowiednio dbać. Z biegiem czasu (czasem nawet już po roku od zasiania) dochodzi do gęstego zbicia korzeni, co ogranicza dostęp powietrza oraz cyrkulację wody w glebie, zwłaszcza na trawnikach mocno udeptywanych.

Dostęp powietrza do korzeni jest rzeczą podstawową dla prawidłowego wzrostu i rozwoju traw. Pod wpływem napowietrzania masa korzeniowa wyraźnie zwiększa się, podobnie jak elastyczność i zdolności regeneracyjne roślin.

W związku z tym, co jakiś czas należy przeprowadzić zabieg aeracji (napowietrzania) nakłuwając trawnik najlepiej za pomocą narzędzia zwanego aeratorem. Aerator ma postać walca, na którym obwiedniowo zamieszczono elementy palczaste zagłębiające się w glebie. W przypadku aeracji płytkiej (trawniki ozdobne) dzieję się to na głębokość zazwyczaj do 3 cm oraz w przypadku aeracji wgłębnej (murawy sportowe) na ok. 10 cm. Zabiegu aeracji powinniśmy dokonać przynajmniej raz na sezon w przypadku trawników ozdobnych (najlepiej jesienią) oraz na trawnikach mocno udeptywanych nawet do 4 razy w sezonie (jesienią przeprowadzamy aerację wgłębną i w trakcie sezonu, począwszy od wczesnej wiosny napowietrzanie płytkie).

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.