Dobór i zakup roślin

Dobór  i zakup roślin

Kupując rośliny do naszego ogrodu należy podjąć rozważną i przemyślaną decyzję, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zakup drzew. Po rozważeniu kwestii związanych z dopasowaniem wymagań roślin do stanowiska, dowiedzmy się jaki pokrój oraz wzrost roślina osiągnie w okresie swojej dojrzałości i odnieśmy to do wielkości miejsca jakim dysponujemy. Uwzględnijmy również czy w  wyznaczonym miejscu nie przebiegają  instalacje podziemne lub nadziemne.

W kolejnym kroku można przejść do etapu zakupu. Podczas zakupu należy zachować ostrożność, ponieważ stan rośliny może zaważyć w  przyszłości o jej zdrowym rozwoju. Rośliny drzewiaste można zakupić w trzech formach. Pierwsza z nich to rośliny z  odsłoniętymi korzeniami (bez gleby, czasem w  wilgotnym torfie). W ten sposób sprzedawane są zwykle młode i małe drzewa oraz krzewy liściaste. Druga  forma sprzedaży to rośliny balotowane z nienaruszoną bryłą korzeniową. Ostatnia, najbardziej popularna forma ale też najdroższa to rośliny sprzedawane w pojemnikach.

Aby wybrać dobrej jakości materiał roślinny należy dokładnie zwrócić uwagę na:

  • System korzeniowy - by był odpowiedniej wielkości z prawidłowo rozwiniętymi i nie uszkodzonymi korzeniami. Nie kupujmy roślin ze  zmiażdżonymi korzeniami lub zawiniętymi spiralnie. Gdy kupujemy rośliny z  bryłą korzeniową należy zwrócić uwagę czy jest prawidłowo uformowana i nieuszkodzona. Gleba powinna być zwięzła i wilgotna. Średnica bryły korzeniowej powinna być przynajmniej 10-12 razy większa od średnicy pnia zmierzonej na wysokości 15 cm powyżej jego nasady. 

  • Pień - aby nie posiadał oznak żerowania szkodników i uszkodzeń mechanicznych oraz oznak nieprawidłowego cięcia.

Koronę - powinna być dobrze wykształcona z równomiernie rozmieszczonymi gałęziami i pod odpowiednim kątem.  Unikajmy zakupu roślin z  koroną o złej konstrukcji np. wieloma równorzędnymi pniami (np. rozgałęzienia widlaste) lub pniem ugałęzionym dookoła.  

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.