Dobór i zakup roślin
Kupując rośliny do naszego ogrodu należy podjąć rozważną i przemyślaną decyzję, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zakup drzew. Po rozważeniu kwestii związanych z dopasowaniem wymagań roślin do stanowiska, dowiedzmy się jaki pokrój oraz wzrost roślina osiągnie w okresie swojej dojrzałości i odnieśmy to do wielkości miejsca jakim dysponujemy. Uwzględnijmy również czy w wyznaczonym miejscu nie przebiegają instalacje podziemne lub nadziemne.
W kolejnym kroku można przejść do etapu zakupu. Podczas zakupu należy zachować ostrożność, ponieważ stan rośliny może zaważyć w przyszłości o jej zdrowym rozwoju. Rośliny drzewiaste można zakupić w trzech formach. Pierwsza z nich to rośliny z odsłoniętymi korzeniami (bez gleby, czasem w wilgotnym torfie). W ten sposób sprzedawane są zwykle młode i małe drzewa oraz krzewy liściaste. Druga forma sprzedaży to rośliny balotowane z nienaruszoną bryłą korzeniową. Ostatnia, najbardziej popularna forma ale też najdroższa to rośliny sprzedawane w pojemnikach.
Aby wybrać dobrej jakości materiał roślinny należy dokładnie zwrócić uwagę na:
-
System korzeniowy - by był odpowiedniej wielkości z prawidłowo rozwiniętymi i nie uszkodzonymi korzeniami. Nie kupujmy roślin ze zmiażdżonymi korzeniami lub zawiniętymi spiralnie. Gdy kupujemy rośliny z bryłą korzeniową należy zwrócić uwagę czy jest prawidłowo uformowana i nieuszkodzona. Gleba powinna być zwięzła i wilgotna. Średnica bryły korzeniowej powinna być przynajmniej 10-12 razy większa od średnicy pnia zmierzonej na wysokości 15 cm powyżej jego nasady.
-
Pień - aby nie posiadał oznak żerowania szkodników i uszkodzeń mechanicznych oraz oznak nieprawidłowego cięcia.
Koronę - powinna być dobrze wykształcona z równomiernie rozmieszczonymi gałęziami i pod odpowiednim kątem. Unikajmy zakupu roślin z koroną o złej konstrukcji np. wieloma równorzędnymi pniami (np. rozgałęzienia widlaste) lub pniem ugałęzionym dookoła.