Dobór roślin i stanowiska

Dobór roślin i stanowiska

Wielu z  nas  czerpie przyjemność z każdej formy obcowania z przyrodą a rośliny domowe wnoszą jej namiastkę do naszych mieszkań. Są ważnym elementem dekoracyjnym wystroju domu, witają  gości i domowników, mówią też o tym jacy są jego mieszkańcy. Dodatkowo dzięki walorom dekoracyjnym i aromatycznym korzystnie wpływają na samopoczucie i poprawę komfortu życia. Rośliny domowe mają również ogromny wpływ na organizm człowieka pod względem zdrowotnym. Zmniejszają stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, zwiększają wilgotność powietrza tworząc specyficzny mikroklimat poprzez wyparowywanie wody z powierzchni liści. Oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji emitowanych m.in. z dymu papierosowego, materiałów budowlanych, niektórych środków czyszczących, dezodorantów oraz sztucznych promieniowań elektromagnetycznych.

Wybierając rośliny do naszego domu dostosujmy wielkość rośliny do miejsca, którym dysponujemy i zwróćmy uwagę jakie warunki świetlne panują w  danym miejscu, aby dostosować wymagania rośliny do naszego miejsca.   Bardzo często informacje te zawarte są na etykiecie dołączonej do rośliny.

O odpowiednim miejscu dla rośliny w naszym domu będzie decydowało jej pochodzenie i związane z tym wymagania względem światła, temperatury i wilgotności.

Dla roślin wymagających stanowiska nasłonecznionego powinno zostać wybrane okno południowe, południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie. Zachowajmy ostrożność jeżeli roślina wystawiona jest na bezpośrednie południowe słońce, ponieważ może doprowadzić to do poparzeń liści. Rośliny preferujące półcień najlepiej będą się czuły na oknach wschodnich lub zachodnich. Wystawa północna najlepsza będzie dla roślin cieniolubnych. Warto pamiętać o czyszczeniu liści, dzięki czemu rośliny będą absorbowały więcej światła. Polecamy zastosować również Florovit nabłyszczacz do liści, który zapewni przy okazji długotrwały, naturalny i piękny połysk oraz skutecznie usunie osady i plamy wapienne powstające na skutek zraszania.

Równie ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy wzrost roślin domowych jest klimat i wilgotność powietrza. Ciepłolubne rośliny najlepiej rosną  w temperaturze powyżej 20°C. Rośliny o umiarkowanych wymaganiach cieplnych preferują temperatury w granicach 15-25°C.

Pod względem wilgotności powietrza większość roślin preferuje optymalne warunki. Zimą kiedy powietrze może być suche od centralnego ogrzewania rośliny mogą reagować spowolnionym wzrostem, zwijaniem się wierzchołków pędów lub brązowieniem liści. Należy wówczas zadbać o zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu np. poprzez zraszanie miękką wodą lub nawilżaczem powietrza. Niektóre rośliny np. begonia nie tolerują zraszania liści.  Wówczas należy na dużą podstawkę wysypać kamienie i zalać wodą, parująca z niej woda poprawi wilgotność wokół rośliny. 

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.