Nawadnianie

Nawadnianie

Regularne nawadnianie trawników i roślin ogrodowych jest zabiegiem koniecznym dla utrzymania dobrej kondycji naszych roślin.

Najlepszą porą do nawadniania są godziny poranne lub wieczorne, przy czym należy pamiętać, że częste nawadnianie wieczorem zwiększa wilgotność trawnika. W połączeniu z wysoką temperaturą otoczenia oraz nawożeniem azotowym stwarza warunki do rozwoju większości chorób grzybowych, które w istotny sposób wpływają na obniżenie jakości trawnika. Dlatego tak ważne jest, aby po podlaniu trawnik jak najszybciej wysechł. Wskazane jest aby 2 – 3 razy w roku (w trakcie suszy) wstrzymać podlewanie i doprowadzić do przesuszenia gleby. W ten sposób zmusimy trawę do intensywniejszego rozwoju systemu korzeniowego i penetracji w głębsze warstwy

podłoża. Taki proces rozbuduje i wzmocni system korzeniowy, co da pożądane efekty w dalszym okresie wegetacji. Przesuszenie ograniczy także ilość potencjalnych patogenów grzybowych na źdźbłach trawy. Oczywiście przy pojawieniu się pierwszych objawów suszy (żółknięcie trawy) należy niezwłocznie podlewanie wznowić, aby nadmiernie nie uszkodzić roślin.

Trawnik który przez cały okres wegetacji ma dostęp do nadmiaru wody i składników pokarmowych ma płytki system korzeniowy, jest zbyt delikatny i nieodporny na suszę, ostrą zimę czy choroby grzybowe.

W przypadku niewielkich obszarów, nawadniać można ręcznie przy pomocy węża ogrodowego, natomiast jest to czynność uciążliwa i nigdy nie zagwarantujemy równomiernego rozprowadzenia oraz dostarczenia odpowiedniej dawki wody. Dlatego dostępne są systemy nawadniania uwzględniające zarówno proste rozwiązania, jak i zaawansowane automatyczne systemy irygacyjne. Są to systemy składające się z urządzeń elektronicznych typu sterowniki regulujące czasem otwarcia i zamknięcia dysz, elektrozawory sterowane impulsem ze sterownika, czujniki światła lub deszczu, a także szereg specjalnych zraszaczy, w których regulujemy takie parametry jak zasięg, trajektorię, wydatek wody czy promień zraszania.

Aby system nawadniania działał optymalnie najlepiej uwzględnić jego instalację przed założeniem trawnika.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.