Przygotowanie podłoża i sadzenie

Przygotowanie podłoża i sadzenie

Drzewa i krzewy najlepiej jest sadzić w okresie ich spoczynku - na jesieni po opadnięciu liści lub wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem pąków. Wiosną powinno się sadzić drzewa o twardym drewnie, które późno zaczynają wegetację i późno ją kończą (np. buki, graby, orzechy, robinie).

Rośliny  hodowane w pojemnikach można sadzić przez cały rok ale należy unikać okresu gorącego lata.  Gleba też nigdy nie powinna być zamarznięta ani podmokła. Korzenie najlepiej będą się rozwijać w nowym miejscu przy chłodnej pogodzie. Optymalne terminy sadzenia roślin drzewiastych w zależności od sposobu zabezpieczenia ich korzeni to:

  • Rośliny w  pojemnikach: od II połowy marca do II połowy listopada

  • Rośliny balotowane: kwiecień i od września do I połowy października

  • Rośliny z odsłoniętymi korzeniami: od drugiej połowy marca do pierwszej połowy kwietnia i od II połowy października do końca listopada.

Proces sadzenie rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca np. za pomocą palików pod nowe nasadzenia, z zachowaniem prawidłowego odstępu między roślinami. Następnie należy wykopać dół  3 razy szerszy od średnicy bryły korzeniowej i głębokości równej wysokości bryły, tak była możliwość swobodnego rozłożenia korzeni. Następnie spulchnić dno i ścianki otworu oraz umieścić roślinę na właściwej wysokości, tak by nie przysypać nasady pnia (jeżeli nasada pnia nie jest widoczna należy przed posadzeniem usunąć trochę ziemi z górnej części bryły tak byśmy wiedzieli na jaką głębokość wykopać dół). Zanim włożymy rośliny balotowane lub w  pojemnikach do dołu, należy je obficie podlać. Po włożeniu rośliny do dołu należy upewnić się czy stoi ona pionowo a wypełnić dół ziemią do 1/3 wysokości i ostrożnie ale dobrze ją ubić (do sadzenia roślin z odsłoniętymi korzeniami użyć żyznej ziemi). Należy ostrożnie poluzować korzenie na powierzchni bryły i wyciąć grube i splątane korzenie. Pozostałą część dołu wypełnić ziemią i dobrze ją ubić. W razie konieczności przymocować drzewo do palików w celu stabilizacji. Na koniec należy rozłożyć ok. 3 cm warstwę ściółki (np. korę). Jej zastosowanie ma na celu utrzymanie wilgoci i zahamowanie wzrostu chwastów. Ważne by zachować odstęp pomiędzy ściółką a nasadą pnia, by nie doprowadzić do jego gnicia. 

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.