Przygotowanie podłoża i sadzenie
Drzewa i krzewy najlepiej jest sadzić w okresie ich spoczynku - na jesieni po opadnięciu liści lub wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem pąków. Wiosną powinno się sadzić drzewa o twardym drewnie, które późno zaczynają wegetację i późno ją kończą (np. buki, graby, orzechy, robinie).
Rośliny hodowane w pojemnikach można sadzić przez cały rok ale należy unikać okresu gorącego lata. Gleba też nigdy nie powinna być zamarznięta ani podmokła. Korzenie najlepiej będą się rozwijać w nowym miejscu przy chłodnej pogodzie. Optymalne terminy sadzenia roślin drzewiastych w zależności od sposobu zabezpieczenia ich korzeni to:
-
Rośliny w pojemnikach: od II połowy marca do II połowy listopada
-
Rośliny balotowane: kwiecień i od września do I połowy października
-
Rośliny z odsłoniętymi korzeniami: od drugiej połowy marca do pierwszej połowy kwietnia i od II połowy października do końca listopada.
Proces sadzenie rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca np. za pomocą palików pod nowe nasadzenia, z zachowaniem prawidłowego odstępu między roślinami. Następnie należy wykopać dół 3 razy szerszy od średnicy bryły korzeniowej i głębokości równej wysokości bryły, tak była możliwość swobodnego rozłożenia korzeni. Następnie spulchnić dno i ścianki otworu oraz umieścić roślinę na właściwej wysokości, tak by nie przysypać nasady pnia (jeżeli nasada pnia nie jest widoczna należy przed posadzeniem usunąć trochę ziemi z górnej części bryły tak byśmy wiedzieli na jaką głębokość wykopać dół). Zanim włożymy rośliny balotowane lub w pojemnikach do dołu, należy je obficie podlać. Po włożeniu rośliny do dołu należy upewnić się czy stoi ona pionowo a wypełnić dół ziemią do 1/3 wysokości i ostrożnie ale dobrze ją ubić (do sadzenia roślin z odsłoniętymi korzeniami użyć żyznej ziemi). Należy ostrożnie poluzować korzenie na powierzchni bryły i wyciąć grube i splątane korzenie. Pozostałą część dołu wypełnić ziemią i dobrze ją ubić. W razie konieczności przymocować drzewo do palików w celu stabilizacji. Na koniec należy rozłożyć ok. 3 cm warstwę ściółki (np. korę). Jej zastosowanie ma na celu utrzymanie wilgoci i zahamowanie wzrostu chwastów. Ważne by zachować odstęp pomiędzy ściółką a nasadą pnia, by nie doprowadzić do jego gnicia.