Rozmnażanie

Rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie roślin dla wielu miłośników kwiatów jest o wiele przyjemniejsze niż kupienie już gotowej, wyhodowanej rośliny. Rozwiązanie to oprócz tego, że od samego początku dbamy patrzymy na roślinę jak rośnie i się rozwija ma jeszcze jeden zasadniczy plus. Samodzielne wyhodowane przez nas rośliny będą mniej wrażliwe, ponieważ od początku rosną w jednakowym oświetleniu, temperaturze i powietrzu i nie muszą aklimatyzować się w  nowym miejscu.

Z reguły samodzielne rozmnażanie roślin doniczkowych jest proste. Najlepszym terminem jest wiosna, po okresie spoczynku, przy okazji przesadzania. Rozmnażać możemy z  sadzonek, z odkładów powietrznych lub z siewu nasion.

Rozmnażanie z  sadzonek pozyskujemy z  pędów lub liści. Sadzonki należy obcinać ostrym narzędziem, wyłącznie z roślin zdrowych i silnych. Sadzonki wierzchołkowo pędowe obcinane powinny być z wierzchołka pędu, pół centymetra poniżej nasady liści (przed tzw. Węzłem; powinny posiadać 4-6 liści). Następnie sadzonkę wsadzamy na głębokość 3-4 cm do ziemi w celu ukorzenienia się. Niektóre rośliny jak scindapsus, sępolia czy filodendrony łatwo ukorzeniają się w wodzie.  Sadzonki możemy otrzymać też przez podział liścia. Obcinamy liść  z jak najdłuższym ogonkiem. Ukorzeniamy go w  glebie w ten sam sposób co sadzonki wierzchołkowo pędowe. Na koniec podlewamy sadzonkę i przykrywamy np. folią lub szklanką tak by  zachować wysoką wilgotność wokół młodej rośliny. Po 2-3 tygodniach zasilamy je nawozem uniwersalnym Florovit.

Rozmnażanie  z odkładów powietrznych stosuje się u roślin drzewiastych. Najlepiej to robić latem. W miejscu gdzie chcemy aby powstały korzenie ściągamy pasek kory (szerokości 1 cm) z gałązki o grubości ok. 1-3 cm. Następnie w miejscu cięcia owijamy pęd wilgotnym mchem, owijamy go folią oraz uszczelniamy od góry i dołu, przewiązując sznurkiem. Po ukorzenieniu się pędu (do kilku miesięcy) odcinamy go poniżej korzeni na poziomie węzła liściowego a następnie po usunięciu folii zasadzamy roślinę do pojemnika.

Rozmnażanie z nasion jest najprostszym sposobem rozmnażania. Siew roślin najlepiej wykonać do doniczek lub specjalnych tacek do wysiewu nasion. Doniczkę wypełniamy kompostem lub specjalnym podłożem do wysiewu nasion i delikatnie ugniatamy. Na powierzchni luźno rozsypujemy nasiona tak, aby rosnące siewki miały dobre warunki rozwoju. Przy zbyt gęstym siewie młode rośliny, z braku miejsca i światła, nadmiernie się wyciągają i szybko zużywają składniki pokarmowe. Nasiona przykrywa się cienką warstwą ziemi lub, co częściej się praktykuje, warstwą gruboziarnistego piasku. Zasada jest taka, że im drobniejsze nasiona tym cieńsza warstwa piasku. Obsiane pojemniki podlewamy konewką z drobnym sitkiem. Na koniec powinniśmy do czasu kiełkowania nakryć je przezroczystą folią lub szkłem. Pikowanie i hartowanie to zabiegi, które należy wykonać po wykiełkowaniu nasion. Pikowanie, to inaczej sadzenie każdej siewki w osobnym pojemniku, w odpowiednim podłożu. Pojemnik do pikowania dobieramy w zależności od przewidywanego czasu, jaki roślina ma w nim spędzić oraz od wielkości roślin, jakie przesadzamy. W delikatnie ubitej ziemi robimy palcem lub pikulcem dołek. Siewki wyjmujemy ze starego pojemnika razem z podłożem, delikatnie rozdzielamy rośliny chwytając za liście, które lepiej znoszą uszkodzenia niż korzenie czy łodygi. Siewkę umieszczamy w zrobionym dołku, obsypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy wokół sadzonki. Podlewamy doniczkę i umieszczamy z dala od bezpośredniego źródła światła i przeciągów. Ważne, aby nie dopuścić do przesuszenia młodych roślin.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.