Sadzenie

Sadzenie

Sklepy i centra ogrodnicze oferują nam ogromny asortyment pojemników, w których możemy zasadzić nasze rośliny. Pomogą nam one zaaranżować balkon w stylu jaki preferujemy i nadać indywidualny klimat miejscu. W wyborze, oprócz walorów dekoracyjnych, uwzględnijmy koniecznie by pojemnik był odpowiedniej wielkości oraz z jakiego materiału jest wykonany.

Sadząc rośliny  pamiętajmy aby pojemniki były odpowiedniej wielkości. Wszystkie pojemniki, w których planujemy posadzić rośliny powinny posiadać w dnie otwory, które odprowadzą nadmiar wody. Umożliwi to roślinom lepsze napowietrzenie korzeni i zapobiegnie ich gniciu.

Dostępne pojemniki wykonane są najczęściej z plastiku, ceramiki, drewna lub metalu. Wszystkie  z  nich mają swoje zalety i wady. Ostrożnie należy stosować donice metalowe, które postawione w  pełnym słońcu mogą nagrzać się do wysokich temperatur i udusić rośliny. Plastik jest materiałem dość tanim i generalnie nie ma większych wad, choć nie jest przepuszczalny dla powietrza. Najlepszym wydaje się być ceramika, ponieważ jest porowata i przepuszcza powietrze. Minusem jest fakt, że nie jest najłatwiejsza w dezynfekcji.  Duże donice betonowe są ciężkie i należy uważać by wypełnione ziemią nie przekroczyły dopuszczalnego obciążenia balkonu. Drewniane i wiklinowe pojemniki powinno wyłożyć się folią ogrodniczą aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża (nie zapomnijmy jednak o otworach w dnie).

Po wyborze pojemnika, przechodzimy do etapu sadzenia roślin. Na dnie pojemnika oprócz otworów powinniśmy zadbać o wykonanie kilkucentymetrowej warstwy drenującej, która ułatwi odprowadzenie nadmiaru wody.  W tym celu możemy wysypać żwir, keramzyt lub potłuczoną ceramikę.

Do uprawy można użyć zwykłej ziemi kompostowej albo specjalnego podłoża do uprawy roślin w pojemnikach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy podłoże zawiera zeolit, który wchłania nadmiar wilgoci i ograniczy częstotliwość podlewania. W miarę wysychania, woda z zeolitu zostaje zwrócona do podłoża i pobierana przez rośliny. Zapewnijmy również roślinie odpowiednią głębokość warstwy glebowej (idealnie by miała minimum ok. 50 cm głębokości).

Sadząc roślinę należy delikatnie wyjąć ją z osłonki, umieścić w pojemniku i przysypać ziemią. Następnie ostrożnie ale mocno ucisnąć, na koniec obficie podlać roślinę.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.