Wybór stanowiska

Wybór stanowiska

Czynnikami wpływającymi na dostosowanie rośliny do stanowiska są wymagania względem rodzaju i jakości gleby. Mogą one czasem ograniczyć możliwości naszego wyboru. Do osiągnięcia ładnego i bujnego wzrostu, większości ogrodowym odmianom drzew i krzewów należy zapewnić odpowiednie warunki pod ich specyficzne wymagania. Dotyczy to warunków glebowych oraz  ekspozycji słonecznej.

Najlepszymi  jakościowo glebami są gleby żyzne, o dobrej przepuszczalności i dobrze utrzymujące wodę (piaszczysto-gliniaste). Ważny jest też odczyn gleby, który może być zasadowy (pH>7), kwaśny (pH<7) lub obojętny (pH=7). Łatwo go sprawdzić za pomocą kwasomierzy ogólnie dostępnych w sklepach ogrodniczych. Korzenie do prawidłowego rozwoju potrzebują tlenu, którego niedostateczna ilość może doprowadzić do uduszenia rośliny. Odpowiedzialna jest za to przepuszczalność gleby, którą również można w prosty sposób sprawdzić samemu. W miejscu planowanego zasadzenia drzewa należy wykopać dołek o wymiarach 30 x 30 cm i zalać wodą. Jeżeli woda będzie wsiąkać dłużej niż 6 godzin w  głębsze warstwy gleby należy albo wybrać inne miejsce albo poprawić warunki glebowe (poprzez przekopanie warstwy uprawnej i podglebia).

Większość roślin do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje stanowiska nasłonecznionego, choć niektóre radzą sobie dobrze w półcieniu. Tylko niektóre gatunki będą dobrze znosiły pełny cień więc ważne by przed zakupem zapoznać się z preferencjami rośliny. Wybierając odpowiednie stanowisko trzeba upewnić się również, że rośliny będą odporne na występujące w danym regionie mrozy. Na wschodzie kraju i rejonie mroźnych zim (rejony górskie i podgórskie) należy unikać sadzenia drzew o niezupełnej mrozoodporności. 

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.