Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika

Wytyczanie terenu pod zasiew

Przed założeniem trawnika warto zastanowić się nad jego przyszłym kształtem oraz kształtem całego ogrodu, czyli umiejscowieniem przyszłych nasadzeń, ścieżek, oświetlenia, nawodnienia oraz miejsc na rekreację (altankę, hamak, ławkę itp.), czy ewentualne miejsce na kompostownik. Wcześniejsze zaplanowanie ogrodu w znaczący sposób zmniejszy ilość późniejszych prac czy dodatkowych kosztów i z pewnością przyniesie większą satysfakcję.

Oczyszczanie terenu

Teren przeznaczony na trawnik musimy w pierwszej kolejności oczyścić z różnego rodzaju zanieczyszczeń i chwastów. Należy wygrabić wszystkie zanieczyszczenia i wyzbierać kamienie. Chwasty najlepiej usunąć ręcznie lub mechanicznie. W przypadku terenu bardzo zarośniętego chwastami, należy zastosować herbicyd nieselektywny czyli taki, który zniszczy całą roślinność występującą na danym terenie. Aby skuteczność działania oprysku była jak największa, należy odczekać ok. 2-3 tygodnie i dopiero wtedy przeprowadzać kolejne prace ogrodnicze.

Przygotowanie gleby do siewu

Podłoże pod przyszły trawnik musi być dobrze przygotowane, a gleba musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Trawnik lubi glebę żyzną, niezbyt ciężką. Podłoże powinno być przepuszczalne, czyli po opadach deszczu woda powinna dość łatwo przenikać w głębsze warstwy gleby. Dlatego jeśli mamy do czynienia ze zbyt ciężką glebą (np. gliniastą) należy po prostu wymieszać ją z piaskiem. Jeśli gleba jest zbyt luźna (czyli zbyt piaszczysta) warunki poprawi dodanie np. ziemi kompostowej lub torfu.
Istotne dla prawidłowego przygotowania podłoża jest ustalenie zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz jej odczyn pH (tzw. kwasowość), co najdokładniej można zrobić przez zbadanie próbki gleby w stacji chemiczno-rolnej. Jeśli nie mamy takiej możliwości przyjmujemy, że mamy glebę średnio zasobną i zaczynamy nawożenie od bardzo niewielkich dawek. W tym celu należy przed planowanym zasiewem zasilić glebę nawozem wieloskładnikowym np. Florovit „Mistrzowski trawnik” nawóz do trawników, bądź nawozem organiczno-mineralnym: Florovit pro natura do trawników. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie Florovit długodziałający nawóz do trawników 100 dni, dzięki czemu kolejne nawożenie będzie potrzebne dopiero za 3 miesiące. Należy pamiętać o stosowaniu się do dawek zalecanych na opakowaniu nawozu.

Należy zadbać, aby powierzchnia planowanego trawnika była równa i pozbawiona wszelkich dołków, w których może w czasie wiosennych roztopów utrzymywać się woda, powodując wypadanie trawy. Poziom wyrównania trawnika wpływa również na łatwość koszenia oraz zachowanie równej wysokości darni. 

Wybór gatunku traw

Oferta mieszanek nasion traw w sklepach ogrodniczych jest bardzo szeroka. Przed zakupem warto zastanowić się, jaką główną funkcję będzie sprawował nasz trawnik - czy będzie raczej murawą ozdobną czy też będzie intensywniej użytkowany (tzn. deptany). Od tego zależy dobór odpowiedniej mieszanki. Wśród najczęściej stosowanych gatunków trawników ozdobnych znajdujemy: gazonowe odmiany kostrzewy owczej oraz czerwonej, mietlicy pospolitej i wiechliny łąkowej. Często spotykamy na murawach życicę trwałą, znaną również jako rajgras angielski, natomiast jest to gatunek zalecany jedynie w przypadku muraw sportowych. Życica trwała jest gatunkiem odpornym na ugniatanie, lecz szybko rośnie i charakteryzuje się dużą ekspansywnością, co powoduje zwiększanie udziału w darni tego niezbyt szlachetnego gatunku. Udział życicy w trawnikach ozdobnych powinien się wahać w granicach 0-20% i zależy od intensywności udeptywania, czyli od muraw typowo ozdobnych po trawniki ogrodowe udeptywane z małą częstotliwością. W przypadku muraw sportowych udział życicy trwałej może dochodzić śmiało do 50% lecz niestety wiąże się to z dosyć uciążliwą pielęgnacją. Życicy nie należy kosić zbyt krótko a samo koszenie powinno się przeprowadzać dosyć często. Ponadto jest to gatunek wymagający częstego nawadniania oraz nawożenia.

Siew trawy

Terminem optymalnym dla wysiewu traw jest wiosna od momentu ruszenia wegetacji do końca maja. Wysiew nasion jest czynnością dość trudną, wymagającą dużego doświadczenia w przypadku siewu ręcznego, więc najlepiej dokonać tego mechanicznie za pomocą specjalnych siewników. Na rynku obecnie występuje wiele rozwiązań wśród małych siewników kółkowych z regulacją szerokości szczeliny wylotowej. Przy sianiu ręcznym stosujemy tzw. metodę na krzyż: raz wzdłuż i raz w poprzek obszaru obsiewanego. Taka technika gwarantuje większą równomierność wysiewu. Normy wynoszą w zależności od udziału życicy trwałej od 1,5 kg/100 m2 (mały udział) do 2,5 a nawet 5 kg/100 m2.

Po wysianiu nasion należy przykryć je cienką warstwą gleby (do 2 cm). Najwygodniej będzie to zrobić za pomocą grabi, najlepiej elastycznych, o długich „palcach”.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest wałowanie, które zapobiega zbyt szybkiemu przesychaniu gleby, co praktycznie uniemożliwia prawidłowe wschodzenie nasion. Dlatego też całą powierzchnię przyszłego trawnika należy przywałować specjalnym walcem do trawników oraz obficie podlać. Do momentu wykiełkowania nasion, czyli przez kolejne 2-3 tygodnie należy pamiętać o regularnym zraszaniu zasianego obszaru.

Trawnik z rolki 

Jeśli chcesz aby trawnik pojawił się szybciej alternatywnym rozwiązaniem jest zakup gotowej murawy w postaci zrolowanej. Główną zaletą rolek jest natychmiastowy efekt w postaci pięknego wyglądu trawnika już w pierwszym dniu. Stosowanie rolek wymaga jednak pewnej wiedzy na temat technik i sposobu układania, a także przygotowania podłoża. Podłoże oczywiście oczyszczone i wyrównane należy przed rozwijaniem rolek obficie nawodnić i w razie konieczności delikatnie wyrównać miękkimi grabiami. Producenci stosują właściwie jeden rozmiar rolek, a więc są to zwinięte płaty o wymiarach 0,5 x 2 m. Ważnym jest aby darń układać w systemie podobnym do układania cegieł a więc, by łączenie płatów wypadało w połowie długości dłuższego boku płatu. Należy starać się łączyć darń nie pozostawiając szczelin i zachować równy układ w stosunku do pierwszego rzędu, aby nie doprowadzić do skrzywienia. Na koniec należy gotowy trawnik zwałować oraz obficie nawodnić. Następnego dnia powinniśmy skosić trawnik na wysokość ok. 5 cm. Jeśli darń została właściwie położona -  trawnik jest gotowy, jednak często okazuje się, że po skoszeniu zauważymy niedociągnięcia. Można je z powodzeniem skorygować np. poprzez dosianie traw gazonowych na widocznych łączeniach.

Bardzo duże znaczenie ma sama jakość trawnika. Na naszym rynku istnieje rozpiętość w jakości i cenie rolek, więc od tego ile wydamy najczęściej zależy efekt końcowy oraz ilość pracy, jaką musimy włożyć w tworzenie nowej murawy. Generalnie trawnik z rolki jest rozwiązaniem dla osób o zasobniejszych portfelach - to dużo większy wydatek niż trawnik zakładany tradycyjnymi metodami i to jest jego podstawowa wada.

Powiązane produkty

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.