Jak i kiedy nawozić porzeczki?

jak i kiedy nawozić porzeczkę

Uprawa porzeczek ma w Polsce długą tradycję i nic nie wskazuje na to, by porzeczki miały zniknąć z nadwiślańskich pól i ogrodów. Ogromne walory smakowe i odżywcze jej owoców, a także nieduże wymagania uprawowe wielu odmian porzeczek skutecznie zachęcają do uprawy tych owocujących w lecie krzewów. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa porzeczki czarnej i czerwonej oraz jak i kiedy nawozić porzeczki, by obficie owocowały.

Uprawa porzeczki czerwonej i czarnej – najważniejsze zasady

Uprawa porzeczki czarnej nie różni się zasadniczo od uprawy porzeczki czerwonej. Warto jednak wiedzieć, że większość odmian porzeczki czarnej jest bardziej wrażliwa na wiosenne przymrozki, choroby i szkodniki, a także ma większe wymagania glebowe. Uprawa porzeczki czerwonej może być prowadzona na glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, o średnim poziomie żyzności. Natomiast czarna porzeczka wymaga gleb żyznych i bogatych w próchnicę. Ze względu na małą odporność na niską temperaturę uprawę czarnej porzeczki należy rozpocząć od jesiennego nasadzenia krzewów po uprzednim użyźnieniu podłoża. Białą i czerwoną porzeczkę można nasadzać również wczesną wiosną. Niezależnie od odmiany porzeczki najlepiej rosną, kwitną i owocują na stanowiskach ciepłych, dobrze oświetlonych słońcem i osłoniętych przed wiatrem. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku porzeczek jest ponadto przycinanie, które przeprowadza się w okresie przedwiośnia lub latem po owocowaniu, pamiętając, że czarna porzeczka najlepiej plonuje na jednorocznych i dwuletnich pędach, a czerwona na starszych. Obfite kwitnienie i owocowanie można zapewnić roślinom poprzez odpowiednie ich odżywianie, dlatego warto zakładając uprawę zorientować się, jak nawozić porzeczki i które substancje są jej niezbędne do prawidłowego wzrostu i owocowania.

Czym i jak nawozić porzeczki?

Uprawę porzeczki warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania gleby pod nasadzenie jej krzewów. W podłożu przeznaczonym do uprawy porzeczek nie powinno bowiem braknąć azotu, potasu i fosforu. Jako nawóz do porzeczki stosowany w całym cyklu wegetacyjnym najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz organiczno-mineralny, który dostarczy roślinom podstawowe składniki pokarmowe. W tej roli świetnie sprawdzi się zawierający jedynie naturalne składniki BIO nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu w formie wygodnego do użycia granulatu. Florovit BIO nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu zawiera wszystkie niezbędne do zdrowego wzrostu i obfitego plonowania porzeczek składniki pokarmowe w precyzyjnie zestawionych proporcjach. Jest to naturalny nawóz do porzeczek przeznaczony również do upraw ekologicznych, do stosowania na glebach o małej zawartości próchnicy, dzięki któremu w łatwy sposób można skutecznie poprawić właściwości gleby, w której rosną porzeczki czy agrest. Florovit BIO nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu poprawia również zatrzymywanie wilgoci w glebie. Może być stosowany od wczesnej wiosny po jesień, aby zapewnić uprawianym roślinom stały dostęp do ważnych dla nich składników odżywczych.

Kiedy nawozić porzeczki, by obficie owocowały i zdrowo rosły?

Nawóz do porzeczki powinno się stosować przede wszystkim wiosną, by wspomóc rozwój młodych pędów i zapewnić im możliwie dobre warunki do wzrostu. O nawożenie porzeczki należy ponadto zadbać także, kiedy roślina wyda już swoje pełne witamin owoce. Należy więc powtórzyć nawożenie latem po zbiorach owoców z krzewów, a następnie również jesienią, co zapewni obfite owocowanie krzewom porzeczki w kolejnym roku.

Our brands

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.