Nawożenie ogórków - jak, czym i kiedy?

nawożenie ogórków

Ogórki są jednym z najpopularniejszych warzyw w polskich ogrodach. Są nie tylko smaczne, ale także bogate w witaminy i minerały. Aby cieszyć się obfitymi plonami, niezbędne jest ich odpowiednie nawożenie. Jak, czym i kiedy najlepiej nawozić ogórki, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu?

Dlaczego nawożenie ogórków jest ważne?

Ogórki to rośliny wymagające, które do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Bez właściwego nawożenia mogą rozwijać się słabo, a ich owoce mogą być małe i mało soczyste. Kluczowymi składnikami dla ogórków są azot (N), fosfor (P) i potas (K). Azot odpowiada za wzrost liści i pędów, fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego oraz kwitnienie, a potas jest niezbędny dla dojrzewania owoców i ich jakości.

Nieprawidłowe nawożenie może prowadzić do różnych problemów z uprawą ogórków. Przenawożenie azotem może prowadzić do bujnego wzrostu liści kosztem owoców, a także do zwiększenia podatności na choroby, takie jak mączniak. Z kolei niedobór fosforu może powodować zahamowanie wzrostu i słabe kwitnienie.

Jakie nawozy stosować?

Podstawą jest odpowiedni produkt, którego przykładem jest Florovit nawóz do ogórków i innych roślin dyniowatych. Jest to granulowany, wieloskładnikowy nawóz, który dostarcza niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach i formach, idealnie dostosowanych do potrzeb wszystkich odmian ogórków oraz roślin dyniowatych uprawianych zarówno w otwartym gruncie, jak i pod osłonami. Dodatkowo, nawóz zawiera dolomit, co sprawia, że gleba jest odkwaszana, co z kolei wpływa na pobieranie przez roślinę składników pokarmowych z gleby. Zapewnia lepszy wzrost i rozwój roślin oraz poprawia kwitnienie i owocowanie, co w kontekście ogórków ma szczególne znaczenie. 

Kiedy nawozić ogórki?

Nawożenie ogórków należy rozpocząć już przed ich wysiewem lub sadzeniem. Jesienią warto wzbogacić glebę obornikiem lub kompostem, co pozwoli na lepsze przygotowanie gleby na wiosenne nasadzenia. Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, wiosną można dodać do niej nawozy mineralne, np. w formie granulowanej.

Kiedy ogórki już wschodzą, kluczowe jest dostarczanie im regularnie składników odżywczych. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić, gdy rośliny mają około 2-3 prawdziwe liście. Na tym etapie warto zastosować nawozy azotowe, które wspomogą intensywny rozwój zielonej masy roślinnej.

Podczas kwitnienia i owocowania ogórki mają zwiększone zapotrzebowanie na fosfor i potas. Te pierwiastki wspierają formowanie owoców i gospodarkę wodną rośliny. Nawożenie w tym okresie warto przeprowadzać co 10-14 dni, stosując nawozy wieloskładnikowe o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, jak również mikroelementy, które wspomagają całościowy rozwój rośliny.

Nawożenie dolistne jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego nawożenia doglebowego. W przypadku ogórków można je stosować zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy objawy niedoboru składników odżywczych, takie jak żółknięcie liści. Najlepiej stosować nawozy dolistne wieczorem lub wczesnym rankiem, aby uniknąć poparzenia liści przez słońce.

Wskazówki dotyczące nawożenia

Zbyt duża ilość nawozów, zwłaszcza azotu, może prowadzić do nadmiernego wzrostu liści kosztem owoców. Z tego powodu zawsze należy stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta. Poza tym ogórki najlepiej rosną, gdy są regularnie nawożone. Zamiast jednej dużej dawki nawozu, lepiej podzielić nawożenie na kilka mniejszych, które będą aplikowane co kilka tygodni. Warto również pamiętać, że ogórki preferują zbliżone do obojętnego pH gleby (około 6,5-7,0). Przed nawożeniem warto sprawdzić pH gleby i w razie potrzeby je skorygować. Na przykład, jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można dodać wapno nawozowe Florovit.

Our brands

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.