Przycinanie lawendy w praktyce

przycinanie lawendy

Lawenda staje się coraz popularniejszą rośliną w polskich ogrodach. Jest ceniona głównie ze względu na walory ozdobne w postaci pięknych, pachnących kwiatów. Ponadto jest chętnie uprawiana z uwagi na właściwości lecznicze. Bez względu na jej przeznaczenie lawenda powinna być systematycznie przycinana, co wpływa na jej wzrost i formowanie. Kiedy przycinać lawendę i jak ten zabieg wygląda w praktyce?

Kiedy kwitnie lawenda?

Odpowiednio pielęgnowana roślina kwitnie zazwyczaj dwa razy w roku. Pierwsze kwitnienie trwa od maja do połowy lipca. Drugi raz lawenda może zakwitnąć wczesną jesienią, a jej kwiaty utrzymują się nawet do października. Obfitość kwitnienia jest uzależniona od odmiany i pielęgnacji, w tym zabiegu przycinania rośliny oraz jego regularności.

Do dokarmiania lawendy szczególnie polecamy Florovit Żel do lawendy i innych ziół, który może być stosowany do nawożenia zarówno w pojemnikach jak i roślin uprawnianych w gruncie.

Kiedy przycinać lawendę?

Regularne przycinanie lawendy odmładza roślinę i pomaga utrzymać odpowiedni, gęsty pokrój. Pierwsze cięcie powinno zostać przeprowadzone tuż po posadzeniu lawendy. W przypadku młodych krzewów można przeprowadzić radykalne cięcie, skracając roślinę nawet o połowę jej długości. Lawendę rosnącą już jakiś czas w ogrodzie najlepiej przycinać wiosną lub jesienią i latem. Cięcie wiosenne najlepiej przeprowadzić już pod koniec marca. Latem idealnym terminem jest lipiec lub sierpień. W przypadku cięcia jesiennego optymalny czas to połowa września.

Przycinanie lawendy wiosną

Cięcie wiosenne jest wskazane dla roślin, których nie przycinano jesienią poprzedniego roku. Pierwsze cięcie w sezonie ma na celu zachowanie pokroju rośliny oraz pozbycie się uszkodzonych pędów. Przy przycinaniu wiosną należy mieć na uwadze to, aby nie uszkodzić pędów rośliny, co będzie skutkować słabszym kwitnieniem. Roślinę można ciąć do dwóch trzecich długości pędów, jednak zdrewniałe łodygi nie mogą być przycinane poniżej liści. Zbyt mocno przycięte łodygi lawendy mogą nigdy nie odrosnąć.

Zachęcamy także do lektury artykułu na naszym blogu Uprawa lawendy – kiedy sadzić i jaki nawóz wybrać?

Cięcie lawendy latem

Letnie przycinanie lawendy ma miejsce w momencie, kiedy roślina już kwitnie. Jego celem jest pozbycie się przekwitłych kwiatostanów oraz bezlistnych łodyg, co pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia oraz zagęści ją. W trakcie przycinania lawendy powinno się formować krzew na kształt kuli, dzięki czemu ułatwimy dostęp powietrza do rośliny i zapobiegniemy wylęganiu się bardzo długich pędów. W tym terminie najlepiej usunąć jedną trzecią długości pędów. 

Jesienne przycinanie lawendy

Jesienne cięcie lawendy wykonuje się zamiennie z wiosennym. Powinno się go przeprowadzić w ciepły i suchy dzień. Zbyt późne przycięcie lawendy może przyczynić się do przemarznięcia rośliny lub narazić ją na różne choroby. We wrześniu przycinamy wyłącznie młode, zielone pędy, nie naruszając zdrewniałych łodyg.

Przycinanie lawendy - jak robić to prawidłowo?

Przycinanie lawendy wymaga użycia ostrego sekatora. Jej prawidłowe cięcie będzie skutkować obfitszym kwitnieniem oraz zagęszczeniem rośliny. Zabieg ten wymaga również ostrożności, aby nie naruszyć młodych liści i pędów. Żelazną zasadą jest nieprzycinanie lawendy poniżej zielonych pędów, ponieważ nie będzie ona w stanie odrosnąć ze zdrewniałej łodygi.

Na czym polega odmładzające cięcie lawendy?

W sytuacji, kiedy roślina przestanie kwitnąć, a jej pędy są zdrewniałe lub rozrośnie się za bardzo, konieczne będzie odmładzające cięcie lawendy. Celem takiego cięcia jest, jak sama nazwa wskazuje, odrodzenie się rośliny. Tego typu cięcie najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią. Cięcie odmładzające o połowę wysokości rośliny warto przeprowadzać raz na kilka lat.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.